Banki, takie jak Alior, Citi czy Raiffeisen i kantory internetowe dają możliwość wymiany waluty po bardzo korzystnych kursach, bez konieczności wychodzenia z domu. Najnowsze analizy firm consultingowych, takich jak np. Expander wskazują, że waluty inne niż euro, np. frank szwajcarski, znacznie bardziej opłaca się nabywać w internetowych kantorach. 

Data dodania: 2014-10-28

Wyświetleń: 1993

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wymiana walut - kantory online czy banki?

W przypadku waluty euro kurs wymiany walut jest zbliżone zarówno w bankach, jak i w kantorach internetowych.Banki cieszą się jednak znacznie większym zaufaniem wśród klientów. Wraz z wejściem w życie ustawy antyspredowej, internetowa wymiana walut stała się coraz bardziej popularna. Dzięki tej ustawie osoby spłacające kredyty walutowe mają możliwość kupowania walut po bardziej korzystnych kursach, niższych niż te bankowe. Kredytobiorcy mogą kupić franki czy euro potrzebne do spłaty raty kredytu w dowolnym miejscu. Niekoniecznie musi to być bank, w którym zaciągnięto kredyt. 

Efektem wprowadzenia ustawy antyspredowej jest powstanie kantorów internetowych, które oferują bardzo korzystne kursy wymiany walut a także dają możliwość wymiany waluty bez konieczności wychodzenia z domu. Wraz z wejściem w życie ustawy także niektóre banki, takie jak Alior, City czy Raiffeisen stworzyły możliwość kupowania walut przez internet. 

Pomiędzy usługami oferowanymi przez kantory internetowe i banki istnieją jednak pewne zasadnicze różnice. W przypadku waluty euro kantory internetowe oferują lepszą ofertę. Poziom kursu walutowego jest zbliżony do tego oferowanego przez banki, ale kantory nie pobierają dodatkowych opłat za wymianę, a czas oczekiwania na realizację transakcji jest znaczenie krótszy. 


Kantory internetowe mają rachunki w wielu różnych bankach. Są to zarówno rachunki złotowe jak i walutowe. Dzięki temu kantory online oferują bardzo szybką wymianę, przy jednoczesnym braku dodatkowych kosztów i opłat. Banki nie korzystają z tego typu udogodnień, przez co czas realizacji przelewów jest wydłużony. Ponadto w przypadku dyspozycji wysłania waluty innej niż euro, kwota zaksięgowana na rachunku docelowym może być niższa od kwoty dyspozycji. 

Powyższe można zobrazować na hipotetycznym przykładzie. Wynagrodzenie kredytobiorcy wpływa do mBanku, zaś kredyt hipoteczny nominowany we frankach szwajcarskich jest spłacany w banku Millenium. Klient przelewa pieniądze z mBanku do jednego z wymieniowych wcześniej banków, które oferują możliwość wymiany walut przez internet. Konieczne jest odczekanie co najmniej kilku godzin, aby przelew z mBanku trafił na rachunek np. w Alior banku. W przypadku kantorów internetowych pieniądze trafiają od razu na konto Millenium, gdyż kantor ma kilka rachunków w kilku różnych bankach. Przelew dotrze więc bardzo szybko i już po chwili będzie można dokonać wymiany walutowej. 

W przypadku wymiany złotych na franki klient musi przelać walutę do banku Millenium, gdzie spłacany jest kredyt. Kantory internetowe posiadają również konta walutowe w banku Millenium, dzięki czemu kantor ze swojego konta przeleje franki na nasze konto, z którego spłacany jest kredyt. Jest to również przelew dokonywany wewnętrznie w banku, dzięki czemu cała procedura odbywa się szybko i bezpiecznie. 

W przypadku zakupu franków w banku klient będzie musiał poczekać znacznie dłużej, aż pieniądze wpłyną na konto. Ponadto często okazuje się, że otrzymana kwota franków jest mniejsza od tej wcześniej kupionej przez klienta. W przypadku dokonywania pomiędzy polskimi bankami przelewów walutowych banki pośredniczące pobierają prowizje za swoje usługi. Wyjątek stanowi waluta euro. 

Przy zakupie kwoty 500 franków może się okazać, że na konto klienta wpłynie jedynie 495 CHF. Wtedy franków zwyczajnie zabraknie na spłatę raty. Rozwiązaniem problemu wydaje się kupno większej ilości franków. Niemniej jednak do końca nie wiadomo jaką ilość trzeba będzie kupić, ponieważ informacje o wysokości prowizji bankowych banku pośredniczącego są dość trudne do uzyskania. W takim wypadku przy wysyłaniu przelewu walutowego można skorzystać z opcji OUR. Opcja ta zakłada, że kwota przelewu nie może być obciążona żadną prowizją. 

Wszystkie nadprogramowe koszty opłacane będą w banku, z którego został wysłany przelew. Największą wadą takiego rozwiązania są jednak bardzo wysokie koszty. Przykładowo w Alior Banku szacują się one na poziomie od 70 zł do 90 zł.

Podsumowując należy stwierdzić, że internetowa wymiana euro jest równie opłacalna, jeżeli chodzi o banki i kantory internetowe. Korzyści są na zbliżonym poziomie. Przy tego typu transakcjach nie pojawiają się dodatkowe koszty banków pośredniczących, ponieważ do przelewu euro służą przelewy europejskie SEPA. W przypadku waluty innej niż euro zdecydowanie bardziej opłaca się dokonywać wymiany w kantorach internetowych. Koszty takiej wymiany będą niższe niż w banku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena