Świat jest globalną wioską, a członkostwo Polski we Wspólnocie Europejskiej daje polskim firmom swobodę działania na europejskim rynku. A to oznacza, że wiele przedsiębiorstw bardzo często rozlicza się z zagranicznymi kontrahentami i w tym celu musi dokonywać operacji wymiany walut. To z kolei wiąże się z ryzykiem poniesienia straty związanej ze zmianą kursu.

Data dodania: 2017-07-27

Wyświetleń: 950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Na czym polegają transakcje forward?

Transakcje walutowe dla firm mogą być wykonywane w trybie natychmiastowym (te są znacznie popularniejsze) lub odroczonym. Bardzo ważnym aspektem jest znalezienia odpowiedniego partnera, czyli takiego, który oferuje korzystny kurs, nie pobiera dodatkowych opłat, transakcję zrealizuje szybko i bezpiecznie. Wszystkie powyższe warunki spełniają w zasadzie tylko banki, kantory tradycyjne oraz kantory internetowe. Ze względów praktycznych firmy korzystają z usług banków albo kantorów online, ponieważ zanoszenie znacznych sum do kantoru tradycyjnego jest kłopotliwe, a kantor może nie dysponować wymaganą kwotą.

Kantory internetowe są nie mniej wiarygodne i godne zaufania niż banki, ale to te ostatnie oferują klientom różne usługi zabezpieczające ich interesy. I to prawdopodobnie dlatego wielu klientów decyduje się na założenie konta walutowego w banku, mimo opłat za korzystanie z niego oraz wysoki spread.

Jedną z takich usług są transakcje forward. Polegają one na zabezpieczeniu kursu wymiany waluty w przyszłości. Klient zawiera z bankiem umowę, w której zawarta jest data realizacji transakcji, kwota waluty oraz kurs zabezpieczenia, wynikający z kursu rynkowego w dniu zawarcia umowy, stopy oprocentowania walut oraz terminu realizacji umowy. W dniu realizacji transakcji dokonywana jest wymiana waluty po uprzednio ustalonym kursie. Warunki umowy nie ulegają zmianie pomiędzy dniem podpisania umowy a dniem realizacji transakcji, nie można się z niej także wycofać. To bank bierze na siebie ryzyko wynikające ze zmiany kursu. Jeżeli złotówka się osłabi, klient nic nie traci. A jeśli się umocni – nic nie zyskuje.

Transakcje forward są najbardziej korzystne dla przedsiębiorstw, które z kontrahentami rozliczają się z kilkumiesięcznym opóźnieniem, które, przy dużych wahaniach kursu walu, mogłoby znacznie obniżyć zysk finansowy firmy.

Większość banków oferuje taką usługę bezpłatnie, ale często wymagane jest zabezpieczenie transakcji w formie niewielkiego depozytu, a także ustalana jest minimalna kwota transakcji. Z kolei termin realizacji transakcji może wynieść od 1 dnia do 1-2 lat.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena