Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo złożona jest jego praca. Analiza finansowa, aby przedstawiała konkretne wnioski, także musi być kompleksowa. Istnieje kilka rodzajów analiz, dlatego warto je poznać.

Data dodania: 2019-11-29

Wyświetleń: 1201

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie są rodzaje analizy finansowej?

Pierwszy rodzaj to analiza wstępna, która bywa także określana jako analiza ex ante. Powinna ona zostać opracowana, zanim jeszcze zdecydujemy się na jakikolwiek plan działania. Po co wykonuje się wstępną analizę finansową? Jej celem jest określenie efektywności i zasadności przedsiębiorstwa. Stanowi podstawę do sporządzenia planów.

Drugi rodzaj to analiza bieżąca, czyli analiza operacyjna. To właśnie ona stanowi podstawę do usystematyzowania czynności biznesowych. Jeśli zostanie odpowiednio przeprowadzona, umożliwi wykrycie, czy nasze działania w firmie idą w nieodpowiednią stronę.

Ostatni rodzaj to analiza następcza - ex post. Ocenia ona rezultaty działań z przeszłości. Jeśli dawniej podjęliśmy niekorzystną dla firmy decyzję, dowiemy się o tym najpóźniej właśnie po analizie następczej. Bardzo ważne jest, aby wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Wyniki tego typu analizy stanowią doskonałe podłoże do przyszłych decyzji. Nikt nie jest nieomylny, dlatego nie trzeba się obawiać tego, iż gdzieś popełniliśmy błąd. Najważniejsze to nie popełniać go ponownie.

Jak wygląda analiza finansowa w firmie?

Na początku warto wspomnieć, że analiza finansowa może zostać przeprowadzona zarówno w małej firmie, jak i w wielkim przedsiębiorstwie. Mogą się również na nią zdecydować osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy freelancerzy. Niezależnie od doświadczenia, jakie posiadamy, warto skorzystać z fachowych porad.

W każdej firmie warto zbadać przede wszystkim płynność finansową, aby określić, czy jesteśmy w stanie zapłacić pracownikom i kontahentom. Płynność finansowa to po prostu zdolność do regulowania bieżących zobowiązań. Utrzymanie odpowiedniej płynności finansowej umożliwia terminową spłatę zobowiązań. To naprawdę ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o współpracę zarówno z dostawcami, jak i zatrudnionymi pracownikami. Zobowiązania są spłacane środkami, które wygenerowaliśmy poprzez zysk lub tymi, które zgromadziliśmy z tytułu nadwyżki finansowej. Aby poprawnie ocenić płynność finansową firmy, korzysta się z dwóch wskaźników.

Pierwszym z nich jest wskaźnik płynności bieżącej. Dzięki niemu możemy zbadać stosunek aktywów bieżących do zobowiązań krótkoterminowych. Otrzymujemy informację o tym, czy będziemy w stanie na czas wypłacić pracownikom pensję, zapłacić za towar itp.

Drugim wskaźnikiem jest wskaźnik płynności podwyższonej. W przeciwieństwie do wskaźnika płynności bieżącej, wyklucza on stuprocentowo udział zapasów w spłacie. W tym przypadku liczą się jedynie aktywa obrotowe, które są dostępne natychmiast. Mając zapas, nie jesteśmy w stanie go spieniężyć lub musielibyśmy go spieniężyć za zaniżoną kwotę. Obliczając poprawnie wskaźnik płynności podwyższonej, wiemy, jak duże zobowiązania będziemy w stanie spłacić bez wliczania w to zapasów.

Artykuł powstał we współpracy z eanaliza.pl/analiza-finansowa

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena