Zdolność kredytowa
To podstawowe pytanie, która wpływa na koszty pożyczki. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa umożliwia wzięcie kredytu gotówkowego w banku. A także daje możliwość wynegocjowania jego korzystniejszych warunków.
Choć kredyt gotówkowy udzielany przez bank i instytucję parabankową pozornie są taką samą usługą, to koszty zadłużania w tych instytucjach bardzo się różnią. Banki mają niższe oprocentowanie, mniej kosztów dodatkowych, mniej haczyków w umowach, rozkładają zadłużenie na więcej rat. Jeśli masz możliwość – wybierz kredyt gotówkowy w banku.
Kredyt w swoim banku
Najłatwiejszym sposobem zaciągnięcia kredytu jest skorzystanie z oferty banku, który prowadzi nasz rachunek osobisty. Bank ma komplet naszych danych, zna dochody, więc formalności skrócone będą do minimum. Najłatwiejszy sposób nie zawsze jest najbardziej opłacalny. Warto prześledzić ofertę konkurencji.
Patrz na RRSO
Hasła z plakatów i ulotek zachęcają zerowym oprocentowaniem, najniższą ratą, brakiem prowizji. Bank, jak każda firma, istnieje po to, żeby zarabiać. Jeśli w jednym miejscu zaniża swój zysk, to na pewno podnosi go w innym. Na przykład niższe oprocentowanie może wiązać się z wysokimi kosztami przygotowawczymi. Należy być tego świadomym i reagować nieufnością na usługi „za 0 zł”.
Najważniejszym liczbowym parametrem kredytu jest RRSO – czyli rzeczywista stopa rocznego oprocentowania. Zawiera w sobie wszystkie prowizje, opłaty przygotowawcze, odsetki. Dlatego to ona uczciwie określa, ile faktycznie będzie kosztował dany kredyt. Można znaleźć banki, gdzie RRSO kredytu wynosi poniżej 10% oraz takie, gdzie wynosi ponad 20%.
Uważaj na produkty dodatkowe
Przy sprzedaży kredytu bank będzie próbował sprzedać nam swoje dodatkowe produkty – karty kredytowe, ubezpieczenia, rachunki oszczędnościowe. Dodatkowe produkty bankowe mogą znacznie zwiększyć wysokość raty, którą przewidywaliśmy. Warto przekalkulować, czy ubezpieczenie na życie, które ma obniżyć oprocentowanie kredytu, nie jest trzykrotnie wyższe niż te, które oferują firmy ubezpieczeniowe.
Użyj kalkulatora
Nie wszystko jesteśmy w stanie łatwo i intuicyjnie wyliczyć. Dlatego wiele banków oferuje własne kalkulatory kredytowe. Pozwalają one zaplanować kwotę pożyczki, wysokość rat i długość okresu spłaty. Ułatwia to również porównywanie ofert między bankami.
Sprawdź rankingi
Serwisy internetowe regularnie publikują rankingi produktów bankowych – najlepszych w danym okresie kredytów, kont, kart kredytowych. To duże odciążenie dla konsumentów – laików, którzy samodzielnie musieliby przebić się przez zatrzęsienie ofert bankowych.
Wykorzystaj Internet
Po pierwsze, to wygodne narzędzie do porównywania ofert, zarówno samodzielnego, jak i z pomocą porównywarek.
Po drugie, zaciąganie kredytu nie musi wiązać się z wizytą w placówce banku. W dobie bezpiecznych połączeń internetowych możemy wygodnie wziąć kredyt bez wychodzenia z domu. Spokojna analiza na kalkulatorze, bez presji czasu i pracownika banku, może przełożyć się na podjęcie bardziej racjonalnej decyzji.
Kredyty dystrybuowane online ułatwiają formalności też samym bankom, dlatego warto przyglądać się bieżącym ofertom internetowym, bo mogą okazać się tańsze.
Weź pod uwagę różne scenariusze
Zapytaj doradcę z banku, jakie koszty poniesiesz w wypadku niespodziewanych scenariuszy. Hipotetycznie, gdy spóźnisz się ze spłatą raty, gdy będziesz chciał wcześniej spłacić kapitał lub ze względów losowych wydłużyć okres kredytowania. Może się okazać, że wcześniejsza spłata kredytu będzie nieopłacalna.
Możesz zrezygnować
W ciągu 14 dni od podpisania umowy – jeśli się rozmyślisz, znajdziesz haczyk w umowie lub dostaniesz lepszą ofertą – możesz odstąpić od umowy. Taką gwarancję daje prawo, a dokładnie ustawa o kredycie konsumenckim. Nie jesteśmy zobowiązani do podawania przyczyny takiej decyzji, umowę uznaje się za niebyłą.