W postępowaniu sądowym o przyznanie odszkodowania za słupy energetyczne stojące na działce decydujący wpływ ma opinia biegłego. W dokumencie tym przedstawione są bowiem wyliczenia wysokości kwoty, którą właściciel gruntu powinien otrzymać. Istnieją pewne zasady w oparciu o które biegły dokonuje powyższych wyliczeń.

Data dodania: 2017-02-21

Wyświetleń: 1495

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odszkodowanie za słupy energetyczne na naszej działce - jaka kwota

Zasady wyliczeń wysokości kwoty odszkodowania przez biegłego sądowego

  • „Przy wyliczeniach ustala się cenę gruntu za metr kwadratowy, którą właściciel uzyskałby w razie zawarcia umowy dzierżawy – nie bierze się zatem pod uwagę cen sprzedaży gruntu;
  • Biegły uwzględnia tylko część gruntu na którym stoi słup energetyczny oraz obszar nad którym przechodzą linie energetyczne, ponadto pod uwagę bierze się pas gruntu po obu stronach osi linii energetycznej, który jest uzależniany od napięcia linii. Im napięcie linii jest większe tym szerszy pas gruntu jest uwzględniany. Przykładowo dla linii o napięciu 15-30Kw to uwzględniany jest pas 3 do 4 m, natomiast dla linii 110Kw lub 220Kw od 9 do 15 metrów;
  • W niektórych opiniach biegli uwzględniają również pas gruntu stanowiący drogę prowadzącą do urządzeń energetycznych – chodzi o wydzielenie takiego fragmentu działki z którego będzie korzystać przedsiębiorstwo przesyłowe w przypadku awarii bądź modernizacji linii energetyczne;”

Wysokość kwoty ustalanej przez biegłych zależy od rodzaju gruntu. W przypadku działek budowlanych ustalane odszkodowania są znacznie wyższe niż w przypadku gruntów rolnych. Ponadto w przypadku gruntów rolnych biegły uwzględnia to czy linia energetyczna ogranicza użytkowanie pola i wpływa na utratę plonów.

Biegły w opinii ustala wysokość odszkodowania za 1 miesiąc. Mnożąc ten wynik przez 12 uzyskujemy wartość rocznego odszkodowania. W postępowaniach sądowych można domagać się odszkodowania za 10 lat wstecz od dnia wniesienia pozwu dlatego roczną stawkę mnożymy przez 10. To daje ostateczną sumę rekompensaty.

Jednak najpierw trzeba złożyć pozew, w którym domagać się można odszkodowania za ostatnich 10 lat przed dniem skierowania sprawy do sądu. Odszkodowanie za wcześniejszy okres ulega przedawnieniu. W przypadku nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą odszkodowanie należy ograniczyć do okresu trzech lat. Do pozwu należy dołączyć wypis z KW oraz mapę na której widać przebieg linii energetycznej. Celowe jest również dołączenie wcześniejszej korespondencji z przedsiębiorstwem przesyłowym w sprawie polubownego załatwienia sprawy. Nie jest to jednak konieczne.

Zobacz także: Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

Licencja: Creative Commons
0 Ocena