Ból – na sam dźwięk tego słowa człowieka przechodzą dreszcze. Każdy chciałby go uniknąć i często nie wiadomo jak sobie z nim poradzić, ale nie wszyscy wiedzą, że zupełnie bez niego nie ma życia i zdrowia.

Data dodania: 2011-07-22

Wyświetleń: 2049

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ból to nieprzyjemne wrażenie zmysłowe, które jest wywołane bodźcami uszkadzającymi tkankę lub zagrażającymi jej uszkodzeniu. Co ciekawe te same czynniki, np. dotknięcie gorącej szklanki wywołują u różnych osób ból o różnym nasileniu. Każdy z nas ma inny próg odczucia bólu. To co dla jednego jest nieprzyjemnym doznaniem dla innych może być bardzo silnym bólem. Ból odgrywa bardzo ważną rolę – jest strażnikiem zdrowia i życia. Krótki ostry ból pojawia np. przy kontakcie dłoni z gorącym przedmiotem, lub przy skaleczeniu. Powoduje odruchowe cofnięcie dłoni co zapobiega groźniejszym poparzeniom, czy głębszemu zranieniu.  Taki ból jest niezbędny do życia , jest dla nas ostrzeżeniem – bez niego najmniejszy uraz mógłby przerodzić się w rozległe obrażenia. Ból zęba każe nam iść szybko do stomatologa, ból brzucha, oka – to niepokojący sygnał– „dzieje się coś złego! zrób coś!”.

Istnieje nieliczna grupa ludzi którzy nie czują  bólu. Można pomyśleć – szczęściarze! Nic bardziej błędnego! Takie osoby zwykle giną z powodu rozległych zranień, poparzeń lub nagłych chorób np. zapalenia   wyrostka robaczkowego. Ich system ostrzegania, jakim jest odczuwanie bólu nie działa.

Ból powinien być ostrzeżeniem, objawem uszkodzenia tkanek i powinien ustąpić w krótkim czasie po usunięciu przyczyny lub w czasie procesu gojenia.

W wielu przypadkach ból jest nawracający lub długotrwały. Czasem trwa wiele tygodni, miesięcy sam w sobie stając się chorobą. Męczy, odbiera radość życia, uniemożliwia jakąkolwiek pracę.  Bóle migrenowe, pooperacyjne, bóle stawów – to tylko najprostsze przykłady bólu, który już nie ostrzega ale pogarsza komfort życia. Ból, który stał się chorobą wymaga leczenia Do tego służą leki przeciwbólowe. Mechanizm ich działania jest zróżnicowany – mogą działać na receptory bólowe i przewodzenie w dogach nerwowych oraz centralnie - w samym mózgu. W zależności od rodzaju i nasilenia bólu wykazują się one różną skutecznością. Najbardziej popularną i najstarszą grupą leków przeciwbólowych są  tzw niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Obecnie znaczna część leków z tej grupy dostępna jest bez recepty.

Jedną z najpopularniejszych substancji przeciwbólowych – należących do NLPZ ; dostępnych bez recepty, jest metamizol.  Ma on bardzo silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz słabe przeciwzapalne. Dodatkowo wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Lek bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Badania wskazują, że działa zarówno na centralny układ nerwowy jak i ma działanie obwodowe.

Lata stosowania udowodniły, że metamizol znany pod handlową nazwą „Pyralgina” jest bardzo skuteczny przy zwalczaniu silnych bólów: zębów, głowy, stawów i kości jak i bólów pooperacyjnych. Obecnie w aptekach dostępna jest nowa forma Pyralgina Sprint w saszetkach, która po rozpuszczeniu, podana w postaci płynu jeszcze szybciej znosi ból.

Mając w swoim życiu styczność z różnymi rodzajami bólu, pamiętajmy, że warto sięgnąć po lek zwalczający silny ból szybko i skutecznie. Jednym z najszybciej działających leków przeciwbólowych dostępnych na rynku jest właśnie metamizol dostępny w aptekach bez recepty pod nazwą Pyralgina.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena