Pierwszy trymestr ciąży to dla każdej kobiety inna historia. Dyktowana przez los oraz jej osobiste nastawienie. Często reakcja na to, że jest się w ciąży, jest irracjonalna. Także dla pań, które od wielu miesięcy starały się zajść w ciążę. Pojawia się zakłopotanie, a nawet przerażenie. Czy dam sobie radę?

Data dodania: 2012-07-17

Wyświetleń: 1272

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy do ginekologa?
Upragnione dwie kreseczki można zobaczyć już w piątym tygodniu ciąży. Większość lekarzy jednak studzi początkowy zapał i zaleca poczekać z przyjściem do gabinetu aż do czasu, kiedy ciąża będzie „pewniejsza”. Najlepiej na wizytę przyjść między ósmym a dziesiątym tygodniem ciąży. Na tym etapie ciążę będzie można potwierdzić z większym prawdopodobieństwem. W badaniu USG widać już pęcherzyk ciążowy.

Objawy w pierwszym trymestrze ciąży
Pierwszy trymestr ciąży jest dla wielu kobiet szczególnie męczącym okresem. Zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Właśnie w tym okresie kobieta jest najczęściej śpiąca, odczuwa dyskomfort związany z mdłościami, a nawet spowodowany wymiotowaniem.

Ponadto wiele pań potrzebuje też dodatkowego czasu, by przyzwyczaić się pod względem psychicznym, nastawienia, własnych marzeń i pragnień do odmiennego stanu. Gdy mija dwunasty tydzień ciąży, wiele przyszłych mam zaczyna się czuć zdecydowanie lepiej. Ma więcej energii oraz bardziej optymistyczne podejście do otoczenia.

Nie masz brzucha? No to nie jesteś w ciąży
W pierwszym trymestrze może budzić frustrację jeszcze inny fakt. Kobieta, która dopiero od kilku dni jest w ciąży, może czuć się naprawdę fatalnie: zmęczona i śpiąca, a do tego rozdrażniona i bardzo narażona na wybuchy złości, płaczu, itd.

Wiele frustracji budzi także fakt nieposiadania brzucha. Dla otoczenia tajemnicą jest przyczyna dziwnych zachowań. W autobusie mało kto ustępuje miejsca, pracodawca, który jeszcze nie otrzymał informacji o ciąży, może być zirytowany z powodu mniejszej uważności pracownika, itd.

Tymczasem w drugim trymestrze, kiedy pojawia się brzuszek, a kiedy kobieta czuje się zazwyczaj dużo lepiej, wiele osób zaczyna ustępować miejsca, oferować pomoc. Całkiem paradoksalnie, trochę za późno do momentu, kiedy naprawdę byłaby ona wskazana.

Na szczęście pierwszy trymestr ciąży trwa tylko trzy miesiące. Po kilku tygodniach, w których wiele kobiet odczuwa skrajne emocje i niemiłe symptomy, można poczuć się znowu  dobrze i zacząć cieszyć się ciążą.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena