Torbiele jajnika to częste zmiany, które obserwuje się w czasie ciąży. Niekiedy powstają również przed staraniem się o dziecko i sądzi się, iż mogą powodować kłopoty z zajściem w ciążę. Jaka jest jednak prawda na ich temat?

Data dodania: 2013-04-19

Wyświetleń: 1345

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Torbiel jajnika to najczęściej łagodna zmiana, która sama znika po kilku cyklach. Czasami trzeba jej pomóc, przyjmując tabletki hormonalne, które wstrzymują owulację i tym sposobem pozwalają na wchłonięcie się powstałego na jajniku, jajowodzie czy rzadziej w okolicy macicy pęcherzyka. Niestety, czasami torbiele nie są małe, powiększają się nawet do kilku centymetrów i nie znikają. Czasami jest jeszcze gorzej, bo nie dość, że nie wchłaniają się, to nadal rosną, co sprawia nie tylko ból, ale stanowi zagrożenie: kiedy nagle na skutek skrętu jajnika dochodzi do sytuacji, w której wymagana jest ingerencja chirurgiczna, ratująca życie danej osoby.

Czy usuwać?
To, czy torbiel powinna zostać usunięta, należy dokładnie rozważyć. Dużo oczywiście zależy od opinii lekarza. Jednak z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że ta może być inna w zależności od tego, do jakiego specjalisty się wybierzemy. Musimy mieć świadomość tego, że tutaj nic nie jest oczywiste.

Jeśli torbiel nie jest duża, nie wywołuje objawów (a tak dzieje się często), nie boli, nie skraca cykli miesięcznych, nie powoduje plamień, bóli w trakcie współżycia, można pozostawić ją i starać się o dziecko. Zwłaszcza jeśli decyzja o powiększeniu rodziny ma być podjęta stosunkowo szybko. Wtedy czasami lepiej nie usuwać zmiany, bo po zabiegu chirurgicznym trzeba się liczyć z wieloma konsekwencjami: mianowicie zrostami, niepomyślnym przebiegiem operacji, co ma bezpośredni wpływ na płodność i szanse zajścia w ciążę.

Dlatego wielu lekarzy poleca wstrzymać się przed operacją, poobserwować swoje ciało i gdy po kilu miesiącach marzenie o ciąży nie spełni się, rozważyć wykonanie operacji usunięcia torbieli.

Torbiel na jajniku w ciąży
Inna sytuacja jest wtedy, kiedy torbiel na jajniku pojawia się już w okresie ciąży. Często dzieje się tak zwłaszcza na początku rozwoju ciąży, kiedy nagła zmiana gospodarki hormonalnej sprzyja powstawaniu różnych pęcherzyków. Najczęściej są to gładkościenne cysty wypełnione płynem surowiczym. Torbiel na jajniku w ciąży jest różnie traktowana i może mieć różny charakter. Dlatego warto się skonsultować z lekarzem w celu ustalenia metod leczenia.

Najczęściej torbiele same zanikają. Jednak niestety nie zawsze tak się dzieje i wtedy rozważa się interwencję chirurgiczną, co niestety też nie jest w pełni bezpieczne. Na szczęście jednak wykonanie zabiegu w odpowiednim momencie ciąży pozwala maksymalnie zminimalizować ryzyko powikłań.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena