Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, zwłaszcza, jeśli ma on miejsce po raz pierwszy. Niemniej jednak to właśnie wtedy nasze ciało może borykać się z różnego rodzaju, nie zawsze przyjemnymi dolegliwościami.

Data dodania: 2013-06-26

Wyświetleń: 3451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dolegliwości ciążowe

I chociaż nagłe zmiany nastroju i stosunkowo dziwne upodobania kulinarne nie należą do zbyt przyjemnych, to jednak podczas omawianych dziewięciu miesięcy ciąży, zdecydowana większość pań narzeka na z gruntu inną, doskwierającą im dolegliwość, a mianowicie mdłości.

 

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży pojawiają się z reguły na samym początku omawianego okresu i trwają one mniej więcej do końca pierwszego trymestru, a 13 tydzień ciąży zazwyczaj przynosi znaczną poprawę samopoczucia. Przyczyną powstania nieprzyjemnych dolegliwości są zmiany hormonalne następujące w organizmie kobiety, które mają bezpośredni związek ze wzrostem poziomu hCG. Jednak warto dodać, że mdłościom – wbrew pozorom – można zaradzić lub w znacznym stopniu ograniczyć ich dokuczliwość. Jeśli chodzi o mdłości poranne, to należy pamiętać o tym, aby zaraz po przebudzeniu nie zrywać się gwałtownie z łóżka, tylko poleżeć w nim jeszcze przez chwilę do momentu, w którym nasz organizm zostanie do końca przebudzony.

 

Migdały – dobry sposób na poranne mdłości

Następnie warto przegryźć sucharek, kruche ciasteczko bez dodatków czy herbatnika. Dobrze zrobi nam także łyk gorącej herbaty, naparu z melisy bądź korzenia imbiru. Po łagodnym obudzeniu należy zjeść lekkie śniadanie unikając jednocześnie potraw pikantnych i ciężkostrawnych. W ciągu dnia również poleca się spożywać rzeczy lekkie, najlepiej bogate w duże ilości białka i wypijaj duże ilości wody. Warto dodać, że mdłości ciążowe potęguje stres, dlatego panie powinny się wyciszyć i uspokoić. Dobrze jest też jak najwięcej czasu spędza na świeżym powietrzu. I – co ważniejsze – unikać pomieszczeń zadymionych. W chwili gdy – pomimo wszystko – poczujemy mdłości, podjadajmy migdały. Na szczęście ciążowe dolegliwości w pewnym momencie ustępując i większość kobiet w drugim trymestrze czuje się znakomicie. 18 tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy rozkwitają i mają mnóstwo energii.

Ciąża to czas, kiedy niezwykle ważne jest to, aby kobieta odpowiednio dbała o swoje zdrowie. Regularnie przeprowadzane badania, zrównoważona dieta i właściwe dawki aktywności fizycznej stanowią podstawę dobrego samopoczucia – zarówno przyszłej mamy, jak i rozwijającego się w jej brzuchu maleństwa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena