Najprościej byłoby, gdyby wszystkie kobiety rodziły w terminie, czyli ani za szybko, ani za późno. Ideałem byłoby, gdyby termin porodu wypadał dokładnie w dniu wyznaczonym przez lekarza. Niestety okazuje się, że takie szczęście ma tylko 5% wszystkich rodzących. Pozostałe muszą czekać na poród lub dać się zaskoczyć zbyt wczesnym porodem.

Data dodania: 2013-05-13

Wyświetleń: 1460

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy urodzę w terminie?

Ile trwa ciąża?
Przeciętna ciąża trwa około 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Najprościej przybliżony termin porodu można wyznaczyć, kiedy cykle miesięczne są regularne, a miesiączki odbywają się w wyznaczonym terminie. Jednak oczywiście wiadomo, że tak bywa rzadko. Na cykl miesięczny mają wpływ liczne czynniki: stres, zmiany pogodowe, klimat, choroby, infekcje, itd.

Inna sprawa, że niektóre kobiety są w stanie dokładnie wskazać, kiedy doszło do poczęcia. I dzięki temu wyznaczenie dnia porodu jest jeszcze prostsze.

Przybliżony termin porodu można oszacować także na podstawie badania ginekologicznego. Zwłaszcza na początku rozwoju zarodka, kiedy wszystkie dzieci rosną niemal tak samo i ocena trwania ciąży jest najprostsza. Podczas badania USG doświadczony ginekolog jest w stanie bardzo dokładnie określić wiek ciąży.

Predyspozycje
To, czy urodzimy za wcześnie, czy ciąża będzie przenoszona, dużo zależy od tego, jakie są nasze predyspozycje. Te można ocenić na podstawie doświadczeń najbliższych nam osób: mamy, siostry, babci. Jeszcze więcej jednak możemy stwierdzić po historii pierwszej ciąży.
Określone predyspozycje ujawniają się także w trakcie ciąży. Dlatego zaleca się, by kobieta spodziewająca się dziecka odwiedzała systematycznie swojego lekarza prowadzącego. Ten podczas klasycznego badania na fotelu ginekologicznym jest w stanie sprawdzić, czy szyjka macicy jest miękka, otwarta, czy twarda i wycofana i na podstawie tego stwierdzić, czy ciąża będzie trwała jeszcze długo, czy też rozwiązanie nastąpi szybko w najbliższych dniach.

Kiedy nastąpi poród?
Mimo bardzo rozwiniętych technologii, ogromnej wiedzy, nie mamy nadal pewności, kiedy nastąpi poród, a oczekiwanie na dzień przyjścia dziecka na świat jest ciągle czasem pełnym niewiadomej. Co prawda w pewnym stopniu lekarze są w stanie ocenić po jednym badaniu, czy poród nastąpi w najbliższych dniach, ale podobnie jak w przypadku wyznaczania dalszych terminów, skuteczność ich wskazań jest równa temu, co prezentują długoterminowe prognozy pogody.
Dlatego zaleca się przygotować do porodu, gdy wkraczamy w 36 tydzień ciąży i pozostać w podwyższonej gotowości aż do 42 tygodnia ciąży, kiedy poród na pewno nastąpi: jeśli nie naturalnie, to zostanie wywołany. Chyba, że istnieją pewne przesłanki do wystąpienia porodu przedwczesnego, wtedy zazwyczaj przyszła mama pozostaje pod opieką lekarza w szpitalu lub zaleca się jej leżeć.

Podsumowując: ciąża to czas oczekiwania, prawdziwy sprawdzian dla cierpliwości. Mimo postępu medycyny, nie wiemy nadal, kiedy naturalnie dojdzie do rozwiązania.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena