Podczas gdy maluszek rośnie i rozwija się, mama coraz bardziej może odczuwać dyskomfort ciąży. Przyczyną jest nie tylko przybieranie na wadze i powiększający się brzuszek, ale również pojawienie się nowego bólu. Przy najbardziej popularnym ułożeniu dziecka, czyli głową w dół, może odezwać się u kobiety rwa kulszowa.

Data dodania: 2012-11-06

Wyświetleń: 1406

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Powstaje przez to, że powiększona macica i główka dziecka uciskają nerw kulszowy w dolnej części kręgosłupa. W takim przypadku mama może doświadczać mrowienia nóg i pośladków, ostrego i nieprzyjemnego bólu nóg i stóp oraz ich puchnięcia. Aby zmniejszyć dolegliwości, można częściej leżeć, choć niektórym kobietom ulgę przynosi siedzenie lub stanie, pod warunkiem, że oszczędza się obolałą nogę. Pomocne będzie również rozciąganie, elektryczny koc, ciepła kąpiel lub ciepły/chłodny prysznic - zależnie od tego, co pomaga. Macica może uciskać również przeponę, przez co mama będzie się szybciej męczyć i będzie jej trudniej oddychać. W tym przypadku trzeba pamiętać o częstym odpoczynku. 28 tydzień to pora na  konkretne przygotowania do samego porodu. Dzięki temu nawet, jeśli dzieciaczek przyjdzie na świat wcześniej, rodzice nie będą zaskoczeni i nieprzygotowani.

Jak rozwija się Twoje dziecko w 28 tygodniu ciąży?
28 tydzień ciąży to czas, w którym płuca są już niemal dojrzałe. Część małych oskrzeli i pęcherzyki płucne są już rozwinięte. Dzięki temu wcześniakom urodzonym teraz, mimo że do planowego porodu pozostaje jeszcze 14 tygodni, daje się bardzo dobre prognozy. Dalej wzrasta ilość tkanki tłuszczowej w ciele maluszka, a skóra jest coraz mniej pomarszczona. Jeśli będzie to chłopiec, do tego czasu jego jądra prawdopodobnie zstąpiły już do moszny. Mózg rośnie szybko i zachodzą w nim ważne zmiany. Głowa jest już znacznie bardziej proporcjonalna do reszty ciała i posiada coraz dłuższe, choć dalej cienkie włoski. Na twarzy daje się zauważyć brwi i rzęsy. Maleństwo w tym okresie odbiera różne wrażenia zmysłowe. Słyszy nie tylko serce mamy i jej głos, ale także hałas i muzykę, która, jeśli uspokajała w czasie ciąży mamę, po porodzie będzie działać kojąco również na dziecko. Maluszek będzie coraz bardziej ruchliwy, zwłaszcza, że rośnie i może mu być coraz bardziej niewygodnie. Ponadto teraz może mieć różne sny. Badania wykazały, że dziecko w tym okresie doświadcza różnych etapów snu, łącznie z fazą szybkich ruchów oczami, w której powstają senne wizje. W 28 tygodniu dzidziuś waży ok. 1 kg i mierzy ok. 32-35 cm z wyprostowanymi nóżkami.

Porady dla tatusiów
Wspieranie kobiety i dawanie jej poczucia komfortu to najlepsze, co może w tym momencie zrobić mężczyzna. Ustalcie spokojnie wszystkie szczegóły: telefony kontaktowe i alarmowe, czynności do zrobienia przed porodem, ale także w momencie jego rozpoczęcia. Weźcie pod uwagę różne scenariusze, także ten, co zrobicie, gdy zacznie się poród, a mama będzie sama w domu/w sklepie/w drodze. Rozmawiajcie o obawach kobiety, wypracujcie rozwiązania, które rozwieją niejasności i sprawią, że cała wasza trójka będzie spokojniejsza. Warto pomagać również w uśmierzaniu bólu, np. masażach obolałych nóg czy części lędźwiowej kręgosłupa.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena