Nigdy przedtem kobiety nie miały takich szans na bezproblemowy przebieg ciąży i porodu jak dzisiaj. Nowoczesne położnictwo stara się otoczyć matkę i jej dziecko od pierwszego tygodnia ciąży jak najlepszą opieką.

Data dodania: 2012-11-06

Wyświetleń: 1014

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Regularne badania profilaktyczne (na całe szczęście w Polsce obowiązkowe i „przymuszające”, aby uzyskać zasiłek porodowy) w połączeniu z obszerną fachową informacją (lekarz, poradnia, kalendarz ciąży w Internecie, prasa, książki, poradniki) na temat całego przebiegu ciąży umożliwiają szybkie wykrycie niebezpieczeństw zagrażających zdrowiu matki i dziecka. Dzięki temu można rozpocząć wczesne leczenie.

Jednak sam przebieg ciąży w wielkim stopniu zależy od stosunku ciężarnej do własnego ciała i do tej nowej fazy w jej życiu. Nawet najbardziej nowoczesne położnictwo może być skuteczne tylko na tyle, na ile przyszła matka gotowa jest dać również coś z siebie. Dlatego powinna ona zrozumieć wszystkie naturalne funkcje swojego organizmu, a także zmiany fizyczne i psychiczne, jakie niesie ze sobą ciąża.

W tym trudnym, a zarazem szczęśliwym okresie nie tylko w Twoim życiu zachodzą ogromne zmiany, pomoc partnera jest teraz nieoceniona! Jest przed nim bowiem ogromne wyzwanie - remont pokoju dziecięcego.

Bardzo ważne przed wystrojem pokoiku dla dziecka jest poznanie płci, ponieważ na tym etapie musimy zadecydować, w jakim stylu urządzimy pokoik. Jeżeli będzie to dziewczynka, decydujemy się na odpowiedni dobór mebli - tak jak na przykład łóżeczko z różowym baldachimem, białe szafki, różowa lampka i wiele innych przedmiotów, które charakteryzują dziewczęcy styl. Jeśli chodzi zaś o kolor ścian, nie musimy kierować się stereotypami, że pokoik dziewczynki musi być różowy, każdy inny pastelowy kolor będzie odpowiedni. Zamiast jednego koloru farby warto wnieść trochę dziecinności i wybrać tapety w księżniczki, korony i inne różne elementy. Jednak kiedy będzie to chłopiec, wybieramy klasyczne łóżeczko, szafki w ciemnym kolorze, a ściany w takim wypadku pomalujemy na kolory nieco ciemniejsze - niebieski, granatowy, brązowy. Ładnie wyglądają również tapety z kolorowymi samolotami czy samochodami.

Oczywiście, są też sytuacje, kiedy nie chcemy poznać płci dziecka przed urodzeniem, dlatego możemy pomalować pokój klasycznie, na zielony czy jakikolwiek inny, neutralny kolor, a w przypadku tapet wybrać takie, które mają postacie z bajek. Urządzenie pokoju dziecka to jedno z najprzyjemniejszych rzeczy, więc powinno przynieść Wam sporo zabawy.

Skąd tyle energii i chęci na takie ogromne zmiany?
Najczęściej już samo uświadomienie sobie, że nagle ponosi się odpowiedzialność za dwa ciała i dwie dusze, wyzwala w kobiecie chęć intensywnego przygotowania się do porodu. Ciąża to specyficzny okres, ale jakże piękny (choć i wyczerpujący organizm kobiety). Wykorzystaj ten czas najprzyjemniej jak potrafisz, rób zdjęcia, prowadź pamiętnik, bloga, kręć filmiki z ruszającym się brzuszkiem - wszystko to stanie się wkrótce pamiątką wyjątkowych i niepowtarzalnych chwil Twojego życia.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena