Poród to ciekawe przeżycie, niepowtarzalny moment w życiu każdej kobiety, którego przebieg aż do ostatnij chwili pozostaje tajemnicą. Niestety, nie da się go zaplanować czy być pewnym, że będzie wyglądał tak, jak tego oczekujemy. Mimo to można w pewnym sensie się przygotować do dnia przyjścia na świat dziecka.

Data dodania: 2013-05-14

Wyświetleń: 1367

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Torba
Warto rozpocząć od pakowania torby. Tutaj zaleca się przygotowanie dwóch walizek: jedną dla przyszłej mamy, drugą dla dziecka. Taki podział jest bardzo wygodny i pozwala szybko odnaleźć właściwe w danym momencie rzeczy.
Dla przyszłej mamy najważniejsze będą: koszule do karmienia oraz jedna na poród, duże podpaski, klapki, akcesoria do utrzymania higieny, klapki, podomka. Ubrania na wyjście może później donieść partner. Na pewno warto wziąć ze sobą wszystko, co pomoże nam przetrwać poród: wodę w sprayu, żele do obolałych stóp, ewentualnie ulubioną muzykę na mp3. Warto zapakować także aparat, zapasowe baterie do niego. Przyda się także coś do jedzenia i picia, zwłaszcza dla partnera uczestniczącego w porodzie.
Dla maluszka należy zabrać pieluszki, chusteczki nawilżane, ubranka, czapeczki, rękawiczki niedrapki, kocyk czy rożek.
Kiedy najlepiej zapakować torbę na poród? Najlepszy czas to 35 tydzień ciąży. Po tym terminie można jeszcze sprawdzać, czy niczego nie zapomnieliśmy i ewentualnie uzupełnić braki.

Ćwiczyć oddychanie
Przygotowanie do porodu powinno również opierać się na nauce właściwego oddychania. To niezbędne, by panować nad swoim ciałem oraz dbać o stan dziecka. Maluch może bowiem źle reagować na skurcze, może dochodzić do braków w ilości dostarczanego tlenu, co w konsekwencji ma niestety zły wpływ na późniejszy rozwój dziecka.
Niestety, oddychanie w trakcie porodu nie jest takie proste, dlatego tak ważne jest, by osoba towarzysząca „pilnowała” rodzącej, aby ta oddychała we właściwy sposób.

Ćwiczenia mięśni Kegla
Przygotowanie do porodu powinno również koncentrować się na ćwiczeniach mięśni Kegla, które pozwalają na lepszą kontrolę ciała w trakcie porodu oraz sprawiają, że kobieta szybciej dochodzi do siebie już po rozwiązaniu i okresie połogu.

Masowanie krocza
Przed pierwszym porodem poleca się również masowanie krocza, które pozwala na rozszerzenie i uelastycznienie ścianek pochwy, co w trakcie porodu naturalnego ma spore znaczenie. Masaż krocza niesie również bardzo ważną zaletę, mianowicie pozwala uniknąć nacinania krocza, które znacznie wydłuża dochodzenie do siebie po porodzie i jest niemiłym doświadczeniem dla wielu pierworódek oraz osób, które rodzą już po raz kolejny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena