Niepłodność należy do listy chorób współczesnej cywilizacji, której leczenie staje się coraz łatwiejsze dzięki licznym badaniom naukowym i zgłębianiu przyczyn jej występowania.

Data dodania: 2017-09-13

Wyświetleń: 2181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak sprawdzić, czy dana klinika in vitro jest godna zaufania?

Działania różnych naukowców dają nadzieję, iż, jeżeli nie teraz, to w przyszłości wynaleziony zostanie jeden, skuteczny sposób, dający młodym parom szansę na powiększenie rodziny. Dotychczas jest nim terapia w klinice in vitro, nadal budząca wiele kontrowersji w środowiskach kościelnych i politycznych pod względem moralnym. Jednak statystyki jej działalności w różnych miastach Polski mówią same za siebie, gdyż pomagają tysiącom Polek i Polaków w staraniach o upragnione dziecko lub dzieci.

 

Trochę faktów o działaniu kliniki in vitro

Nie bez powodów in vitro traktuje się za najbardziej zaawansowany sposób leczenia niepłodności, która dotyczy coraz większej liczby młodych osób. Zapłodnienie pozaustrojowe wymaga najpierw inwazyjnego badania rejonów rozrodczych pacjentów obu płci, a potem dopiero umieszczenia zapłodnionej komórki jajowej w układzie rozrodczym kobiety. Jednak nie następuje to już przy pierwszej wizycie. Trzeba spełnić szereg warunków, żeby zapisać się do kliniki i pozwolić doświadczonemu lekarzowi w podjęciu decyzji co do wyboru optymalnej metody in vitro. Wyróżnić można metodę klasyczną, docytoplazmatyczną iniekcję plemników (ICSI), docytoplazmatyczne podanie morfologicznie wyselekcjonowanych plemników (IMSI), TESA (testicular sperm aspiration), wizualizację wrzeciona kariokinetycznego oraz nacięcie otoczki zarodka. Część z nich odbywa się we wstępnej fazie poza układem rozrodczym pacjentki, tylko w warunkach laboratoryjnych. W tym czasie zwykle następuje stymulacja pracy jajowodów, które następnie przyjmą zapłodnioną komórkę, żeby się rozwijała w naturalnych warunkach. Druga połowa przeprowadzana jest już bezpośrednio w ciele kobiety, gdzie sztucznie wprowadza się plemnik do komórki jajowej. Zajmuje się tym embriolog, a sam proces nazywa się „punkcją jajników”, który odbywa się najczęściej w 13 dniu cyklu od czasu pierwszej wizyty.

 

Zalety i wady kliniki in vitro

In vitro nie należy do najtańszych metod, jeśli weźmiemy pod uwagę, ile wizyt, konsultacji i sprzętu potrzeba do operacji zapłodnienia pozaustrojowego. Jednak nie można odmówić, że klinika in vitro jest przygotowana na przeprowadzenie każdej metody, a opieka wykwalifikowanych specjalistów z różnych gałęzi ginekologii i położnictwa dba o kondycję pacjentów. Dużym plusem funkcjonowania takich klinik jest bez wątpienia przepływ informacji, który, w porównaniu z biurokracją w pozostałych, publicznych placówkach medycznych w Polsce, jest sporym postępem. Pacjenci otrzymują informacje praktycznie na bieżąco, w trakcie wizyty albo po przeprowadzeniu badań i mogą liczyć na interpretację wyników na miejscu, co pomaga oszczędzić czas. A w razie niepowodzenia, istnieje możliwość podjęcia się innej metody in vitro.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena