Rodzice, którym opieka nad pierwszym udanym potomkiem daje dużo radości i satysfakcji, po pewnym czasie zaczynają myśleć o kolejnym dziecku. Chcą, aby jedynak nie wyrósł na egoistę i miał rodzeństwo, z którym będzie mógł się bawić i nabierać wprawy w negocjowaniu swoich potrzeb zanim zacznie funkcjonować w społeczeństwie. Również w dorosłym życiu przeżywanie trudnych chwil jest łatwiejsze, jeśli ma się wsparcie rodzeństwa.
Teraz dodatkowym argumentem za posiadaniem kolejnego dziecka może być obiecane przez rząd 500 zł miesięcznie.
Wydawałoby się, że jeśli para już ma dziecko, to nie powinno być problemów z zajściem w drugą ciążę, bo przecież rodzice wykazali się swoją płodnością. Jednak nie zawsze jest to oczywiste. Przy czym problemy z zajściem w drugą ciążę mogą mieć bardzo różne podłoże.
1. Bardzo istotne jest przede wszystkim, w jakim wieku jest kobieta starająca się o kolejne dziecko. Jeśli przekroczyła już czterdziestkę, to mogą wystąpić już pierwsze problemy z owulacją, bo jajniki mogą już powoli kończyć swoją działalność, nie każdy cykl będzie wówczas cyklem płodnym. Zatem lepiej nie odkładać starań o kolejnego potomka na zbyt późny wiek.
2. Kolejnym powodem niemożności zajścia w ciążę mogą być na przykład występujące czasem powikłania związane z pierwszym porodem, na przykład nieprawidłowe zrosty, szczególnie jeśli poród ten odbywał się za pomocą cesarskiego cięcia. Zresztą w międzyczasie kobieta mogła być poddawana zabiegom ginekologicznym, np. usuwaniu mięśniaków, co też może skutkować niepłodnością wtórną.
3. Każdy rok życia niesie różne zmiany. Pogorszeniu wraz z wiekiem może ulegać szczególnie stan zdrowia, zarówno u kobiety jak i mężczyzny. U kobiet może wystąpić przerost śluzówki macicy, czyli endometrioza, a u mężczyzn zapalenie powrózka nasiennego, czy problemy z wytwarzaniem spermy o jakości wystarczającej do zapłodnienia.
4. Różne choroby ogólnoustrojowe pojawiające się wraz z wiekiem mogą też upośledzać płodność. „Podejrzanymi”, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, mogą być szczególnie schorzenia tarczycy, cukrzyca, choroby nerek czy wątroby. U kobiet zapalenie przydatków może spowodować zrosty uniemożliwiające późniejsze zajście w ciążę.
6. Duże znaczenie ma oczywiście prowadzony tryb życia: odżywianie, wypoczynek, nadużywanie alkoholu, leków czy narkotyków. Mężczyźni nie powinni też przegrzewać jąder nosząc zbyt ciasną bieliznę, czy telefon komórkowy w przedniej kieszeni spodni.
Zatem w zaleceniach mówiących o tym, jak się przygotować do kolejnej ciąży, należy uwzględnić te same czynniki, jak przy pierwszej ciąży, czyli prozdrowotny tryb życia polegający na właściwym odżywianiu, unikaniu szkodliwych używek, nienarażaniu się na stres, dbaniu o prawidłową wagę.
Konieczne jest przebadanie się i wyleczenie ewentualnych chorób endokrynologicznych, czy innych, zagrażających płodności. I przede wszystkim decyzji o kolejnym dziecku nie należy odwlekać w nieskończoność.