Zanim na każdym rogu ulicy pojawiły się apteki wypełnione różnorakimi specyfikami chemicznymi, przeznaczonymi do leczenia wszelakiego rodzaju dolegliwości, ludzie musieli radzić sobie w inny sposób w sytuacji zagrożenia zdrowia.
Babki zielarki i znachorzy, którzy znali się na ziołach i pomagali innym w razie choroby cieszyli się renomą wśród okolicznej ludności.
Zwykle najpierw własnoręcznie zbierali różne zioła na okolicznych łąkach, polach i w lasach w odpowiedniej do tego porze roku i dnia, potem je suszyli w przewiewnym miejscu. Z tak pozyskanego materiału sporządzali mieszanki dostosowane do konkretnego pacjenta i jego dolegliwości.
Współcześnie tradycję tę przejął między innymi Herbapol produkując zestawy ziołowe. Są wśród nich również zioła na zajście w ciążę. Ich rola zwykle ma polegać na regulowaniu konkretnego obszaru związanego z płodnością ewentualnie na wzmocnieniu całego organizmu poprzez uzupełnienie witamin i mikroelementów.
Stosowanie ziół na zajście w ciążę jest obwarowane jedną podstawową zasadą: należy ich używać PRZED zajściem w ciążę, a nie w jej trakcie. Zresztą podczas ciąży należy również być ostrożnym w zażywaniu jakichkolwiek leków.
Wprawdzie trochę trudno uwierzyć, że niepozorne roślinki są w stanie usunąć niektóre całkiem poważne dolegliwości upośledzające płodność, jednak nie zaszkodzi poznać ich nazwy i działanie.
Są to:
• Wiesiołek – powoduje zwiększenie ilości płodnego śluzu szyjkowego, który sprzyja przetrwaniu plemników,
• Dzięgiel i niepokalanek mnisi – regulują cykle miesiączkowe – łatwiej wówczas określić termin owulacji,
• Lukrecja – podobnie jak hormon żeński estrogen wpływa pozytywnie na implantację zarodka w macicy,
• Altera lecznicza – zmniejsza niewydolność szyjki macicy,
• Pluskwica groniasta – pobudza jajniki do wytwarzania hormonów płciowych,
• Sida Cordifolia – może udrażniać jajowody i leczyć niepłodność,
• Malina, pokrzywa i czerwona koniczyna w formie mieszanki – są skarbnicą witamin i mikroelementów, które wzmacniają organizm przygotowując go do ciąży.
W sprzedaży są też dostępne Zioła Ojca Klimuszki oraz Księdza Sroki wspomagające płodność. „Tonący brzytwy się chwyta” jak mówi przysłowie.
Warto spróbować ziół, jeśli nic innego nie skutkuje w staraniach o własne dziecko. Tym bardziej, że zioła to produkty naturalne, które odpowiednio stosowane nie mają negatywnego wpływu na twój organizm.