Zakupienie własnego samochodu do przewozu ładunków dla wielu firm jest niedostępnym rozwiązaniem. Dlatego tak często zleca się obecnie usługi przewoźnikom zewnętrznym – na jakie koszty trzeba będzie jednak się przygotować?

Data dodania: 2014-10-03

Wyświetleń: 1355

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Transport ciężarowy – ile to kosztuje?

Stworzenie floty samochodów, zatrudnienie pracowników z właściwymi uprawnieniami, zakupienie ubezpieczeń to tylko niektóre z wielu wydatków, jakie czekają na przedsiębiorców chcących realizować prace transportowe samodzielnie. W związku z tym na takie inwestycje dzisiaj decyduje się mniejszość, głównie dużych firm, które na koszty na takim poziomie mogą sobie pozwolić. Drugim, znacznie częściej wybieranym rozwiązaniem, jest outsourcing – wtedy to firma zewnętrzna ma za cel zrealizowanie przewozu i często robi to w naprawdę przystępnej cenie.

Od czego zależą koszty transportu ciężarowego?

Zlecenie usługi przewozowej nie jest wobec tego skomplikowaną czynnością. Firm, które działają w branży, jest sporo, dlatego jako klient można przebierać w ofertach. Oczywiście, cena nie powinna przesłaniać jakości realizacji usługi, dlatego jeżeli planuje się zlecić transport, wtedy pod uwagę warto brać sprawdzone firmy transportowe. Warszawa pod tym względem ma do zaproponowania klientom wiele, ale inne miejscowości też nie pozostają w tyle.

Od czego w związku z tym zależą koszty usług transportowych? Są to przede wszystkim:

  • pojemność samochodu oaz jego ładowność w kilogramach
  • rodzaj zabudowy, naczepy samochodu
  • długość trasy przewozu ładunków
  • wyznaczony czas przewozu – ekspresowy to wyższy wydatek
  • rodzaj transportu – drobnicowy, całopojazdowy, dedykowany, międzynarodowy, krajowy, lokalny
  • dodatkowe usługi, na przykład transport w szczególnych warunkach

Rozliczenia za 1 kilometr i ryczałtowe

Firmy transportowe rozliczają się ze swoimi klientami najczęściej na dwa sposoby – według stawki za 1 kilometr lub ryczałtowo. W pierwszym przypadku opłata zależna jest od liczby przejechanych kilometrów i może być w związku z tym rozliczona z dokładnością do kilometra, w drugim natomiast płatność obowiązuje za określony dystans z góry, na przykład na terenie określonego miasta czy do 200 kilometrów w wyznaczonym okresie.

Przykładowe ceny

Stawka za 1 kilometr w przypadku zwykłej furgonetki mogącej przewieźć do 1,5 tony i z pojemnością około 13 metrów sześciennych to wydatek od 1,30-1,60 złotych. Za usługę pojazdem do przewozu kontenerów o ładowności 5 ton i pojemności około 40 metrów sześciennych trzeba będzie już zapłacić od 2 do 2,50 złotych za kilometr. W przypadku samochodów ciężarowych z plandeką o ładowności wynoszącej 24 tony wydatek to zwykle od 3 do 4 złotych. Natomiast dla ryczałtu ceny prezentują się następująco: dla wyżej wymienionej furgonetki to od 300 złotych za 100 kilometrów do około 500 złotych za 300 kilometrów, a dla pojazdu ciężarowego od 800 do ponad 1500 złotych na analogicznych dystansach.

Podane ceny są oczywiście orientacyjne. Wnikliwi i szukający oszczędności klienci mogą bez problemu znaleźć te najbardziej atrakcyjne, wysyłając zapytania ofertowe do kilku różnych firm zajmujących się transportem.

Przykładem firmy transportowej w Warszawie jest www.trans-tok.com.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena