Jak założyć firmę transportową, co warto wiedzieć przed założeniem firmy transportowej? Ciekawe informacje, przydatne dla początkujących, którzy chcieli by mieć własną firmę związaną z branżą transport. 

Data dodania: 2021-03-14

Wyświetleń: 708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Transport drogowy Polska Rumunia Grecja Niemcy Czechy i inne kraje

Jak zacząć działanie własnej firmy transportowej?

Co warto wiedzieć, krok po kroku firma transportowa

Dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy nadal warto jest rozpocząć biznes jako firma transportowa. Opowiemy co się z tym wiąże, jakich formalności musimy dopełnić a także jak powinna wyglądać nasza działalność, aby generowała odpowiedni zysk. Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji!

Czy firma transportowa się opłaca? Sprawdzamy!

Firmy transportowe w 2021 roku nadal są bardzo opłacalne. Realizują masę kursów, ponieważ zapotrzebowanie na rynku jest wciąż bardzo duże. Nowe firmy, czyli nasi potencjalni klienci cały czas się rozwijają i często potrzebują wzmożonych usług transportowych. Dzięki temu wejście na rynek usług transportowych nadal pozostaje elementem, nad którym warto pomyśleć. Musimy jednak wiedzieć, że firma transportowa to także wielka odpowiedzialność w postaci umów i kar, które są bardzo srogie w momencie, kiedy coś stanie się z naszym towarem podczas transportu naszą flotą. Na pewno warto zastanowić się czy będzie nas interesował transport krajowy czy transport międzynarodowy towarów bo to dwa różne rynki prawne i nie tylko.

Jeśli jednak czujemy, że firma transportowa jest czymś, co chcemy prowadzić, jak najbardziej warto wejść w ten biznes. Zyski z poprawnie zrealizowanych zleceń znacząco przebijają ewentualne koszty działalności i kary, które nie są niczym nowym w tym biznesie. Dodatkowym plusem jest fakt, że nie musimy posiadać żadnego wykształcenia w kierunku transportowym, aby prowadzić taką firmę. W zasadzie aby założyć firmę transportową, potrzebujemy jedynie wykształcenia podstawowego, dzięki czemu każdy z ans może podjąć się wyzwania w postaci prowadzenia firmy transportowej.

Na pewno gdy firma nam wystartuje z czasem będziemy chcieć więcej, wtedy zrozumiemy, że doskonałym źródłem przychodu poza własną flotą jest także spedycja międzynarodowa i krajowa. Jednak aby to idealnie działało, dobrze mieć własną flotę.

Jak założyć firmę transportową? Co warto wiedzieć?

Na pewno przy zakładaniu firmy transporotwej warto od razu zrobić wpis i dodać dodatkową kategorię jaką jest spedycja. Kolejnym podstawowym elementem jest założenie własnej działalności gospodarczej. Tą zakładamy w lokalnym urzędzie pracy, bądź przy pomocy Internetu i formularzy, które dostępne są na stronach lokalnych urzędów pracy. W zależności od tego, czy firma będzie wyłącznie nasza czy dzielona wspólnie, zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą bądź spółkę (może to być spółka cywilna bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – takie najczęściej funkcjonują w tej branży).

Kolejnym etapem jest określenie formy i co za tym idzie kwoty podatku. W wypadku początkujących firm jest to podatek ogólny, czyli 18%. Jeśli nasza firma będzie jednak od razu generować duże przychody, wtedy warto od razu przejść na podatek liniowy 19%, który jak sama wskazuje, jest stały (niezależnie od kwoty przychodu, która została osiągnięta w danym roku).

Pamiętajmy także o złożeniu formularza ZUA w zakładzie ZUS. Do wyboru mamy formularz ZUA, czyli pełne ubezpieczenie i formularz ZZA, czyli taki, który gwarantuje nam tylko ubezpieczenie zdrowotne. Formularz musimy złożyć maksymalnie 7 dni po założeniu naszej firmy.

Przepisy prawa – nasz częsty kontroler

Aby skutecznie prowadzić firmę transportową, musimy dobrze znać przepisy prawa. Branża transport bowiem to nie tylko jazda samochodami. Wszystko z uwagi na fakt, iż kontrole Inspektoratu Transportu Drogowego to właściwie codzienność dla każdej firmy transportowej. Wszystko z uwagi na pracowników i ich godziny pracy a także godzin odpoczynku kierowcy (w transporcie wymaga się odpoczynek 11h dziennie przy 13h pracy). Kontrole także są prowadzone w kierunku niezgodności wagi ładunku bądź brakiem opłat za przejazd na autostradach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena