W Europie przejazdy taksówkami są drogie. Ale w których europejskich metropoliach przejazdy taksówką są najdroższe lub najtańsze w stosunku do dochodów mieszkańców? Jak długo mieszkańcy muszą pracować na jeden przejazd Taxi?

Data dodania: 2021-01-29

Wyświetleń: 774

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile kosztują taksówki w Europie? Gdzie jest najtaniej a gdzie nadrożej?

Z analizy wynika, że w całej Europie wiedeńczycy pracują najkrócej na przejazd taksówką: około 52 minut - co odpowiada wynagrodzeniu godzinowemu brutto w wysokości 18,70 euro. A za przeciętny przejazd taksówką płacą 16,40 euro. Natomiast mieszkańcy Hamburga zarabiają 21,80 euro na godzinę, czyli więcej niż wiedeńczycy. Przeciętny przejazd taksówką w mieście hanzeatyckim kosztuje 19,80 euro. Paryżanie muszą pracować 59 minut na przejazd taksówką przy medianie ceny 17,70 euro.

 Najtańsze przejazdy taksówką w Europie są w Sofii. W Pradze mieszkańcy muszą płacić najwięcej za taksówki. Zarabiają oni zaledwie 5,80 euro na godzinę, podobnie słabo wypadają mieszkańcy Budapesztu (5 euro na godzinę). W tych metropoliach przejazdy taksówkami są najdroższe w stosunku do dochodów mieszkańców. Tak więc ceny taksówek nie są dostosowane do kosztów życia, a mieszkańcy muszą głębiej sięgać do kieszeni.

Podsumowując ceny za przejazd taksówką w Europie widzimy, że wyższe dochody nie oznaczają automatycznie wyższych cen za przejazdy taksówką. 

Mieszkańcy Hamburga, którzy faktycznie dość dobrze zarabiają, płacą najmniej za usługi taksówkowe w stosunku do swoich średnich dochodów. W sumie mieszkańcy Hamburga pracują 54 minuty na przejazd taksówką na odległość dziesięciu kilometrów (w tym pięć minut na opłatę za przejazd w korkach).Nie jest tak jednak w przypadku najlepiej zarabiających w Europie: mieszkańcy Zurychu zarabiają najwięcej w ogólnym rankingu europejskim - 29,70 euro za godzinę, tuż za nimi są mieszkańcy Kopenhagi - 29,20 euro. Ci, którzy mieszkają i pracują w Zurychu, muszą jednak dłużej pracować na taksówkę, ponieważ przejazd jest drogi (53 euro). Muszą poświęcić całe 107 minut, aby móc sobie pozwolić na tę usługę.

W Londynie mieszkańcy muszą pracować około 73 minut na przejazd taksówką przy stawce godzinowej 21,30 euro, tak więc za przejazd płacą średnio 26,10 euro. Najtańsze taksówki są w stolicy Bułgarii: średnia cena za przejazd taksówką wynosi 4,20 euro. Nic dziwnego: stawka godzinowa wynosi 2,70 euro.

A ile kosztuje przejazd taksówką na europejskich lotniskach i czy po przylocie na lotnisko będziesz jechał taksówką do miejsca docelowego? Na niektórych lotniskach jest to kosztowna propozycja. Na lotniskach w Londynie (Stansted, Luton, Gatwick) i Mediolanie (Bergamo, Malpensa) za przejazd taksówką do centrum miasta podróżni mogą zapłacić nawet 100 euro. Cena ta jest 10-krotnie wyższa od ceny na lotniskach w Warszawie i Bukareszcie. W Europie podróżni płacą średnio 40 euro za przejazd taksówką z lotniska do miasta.

Najdroższe lotniska w Europie , jeśli podróż odbywa się taksówką to: Mediolan Bergamo Airport (105 EUR), Londyn Stansted Airport (104 EUR / 95 GBP), Londyn Luton Airport (99 EUR / 90 GBP), Mediolan Malpensa Airport (95 EUR) i Londyn Gatwick Airport (93 EUR / 85 GBP). Ważną rolę odgrywa tu niedogodna lokalizacja lotnisk, a mianowicie w znacznej odległości od centrum miasta.

Lotnisko Mediolan Bergamo (Ryanair), lotnisko Londyn Stansted (Ryanair) i lotnisko Londyn Luton (easyJet i Wizz Air) są wykorzystywane głównie przez tanie linie lotnicze. Jednak to właśnie na tych lotniskach taksówki są najdroższe. Podróżni, którzy kierują się tylko cenami biletów lotniczych, będą tu zawiedzeni. Istnieje duże ryzyko, że przejazd taksówką z centrum do hotelu będzie kosztował więcej pieniędzy niż sam bilet lotniczy. Rezerwacja taksówki z wyprzedzeniem jest jednym ze sposobów, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy na opłatach za przejazd taksówką w Londynie.

W Europie, średnia cena taksówki z lotniska do centrum miasta wynosi 40 euro, za przejazd taksówką trwający średnio 34 minuty. W porównaniu z sytuacją sprzed pół roku (Airport Taxi Report Winter 2019), wzrosły jedynie ceny taksówek na lotniskach w Stambule. Podróżni powinni liczyć się z tym, że w praktyce prawie żaden taksówkarz na lotnisku Istanbul New Airport i Istanbul Sabhia Gökcen Airport nie przestrzega obowiązujących stawek.

Poziom cen jest znacznie niższy w portach lotniczych Europy Wschodniej. Na najtańszych lotniskach Izmir Adnan Menderes Airport (11 EUR / 67 TRY), Bucharest Henri Coanda Airport (10 EUR / 45 RON), Warsaw Airport (9 EUR / 40 PLN) i Antalya Airport (8 EUR / 48.50 TRY) przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta kosztuje tylko około 10 euro. Jest to 10 razy taniej niż ceny taksówek na najdroższych lotniskach.

Coraz więcej portów lotniczych ustala stałe ceny za przejazd taksówką do centrum miasta. W 8 z 50 badanych portów lotniczych ceny za przejazd taksówką do centrum miasta są stałe. Port lotniczy Mediolan Malpensa, port lotniczy Paryż Charles de Gaulle, port lotniczy Paryż Orly, port lotniczy Rzym Fiumicino, port lotniczy Ateny, port lotniczy Nicea, port lotniczy Madryt Barajas i port lotniczy Sankt Petersburg Pulkowo informują podróżnych na lotnisku, na oficjalnej stronie internetowej i w aplikacji, ile kosztuje przejazd taksówką z lotniska do centrum miasta.

Drogo czy tanio, każdy podróżny chciałby wiedzieć z wyprzedzeniem, ile mniej więcej będzie kosztował przejazd taksówką.

Informowanie o przejrzystych cenach jest bardzo istotne, ale jak dotąd wielu podróżnych jest pozostawionych przez porty lotnicze samym sobie. Na przykład lotnisko w Bergamo, które według badań jest najdroższe, powinno znacznie lepiej informować podróżnych za pośrednictwem swojej strony internetowej i na samym lotnisku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena