Od dawien dawna ludzie trudnią się transportem – często przemieszczamy swoje rzeczy, zakupy lub samych siebie, czasem na większą skalę zajmują się tym firmy. Warto wiedzieć, na czym polega specyfika transportu – nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się przydać.

Data dodania: 2011-03-03

Wyświetleń: 3071

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Transport_1Transport drogowy

Sieć dróg w większości krajów świata pozwala na wygodny oraz sukcesywny transport towarów i ludzi. Przewóz odbywa się nie tylko trasami utwardzonymi, ale także drogami polnymi. Większość pojazdów, ciężarówka czy wywrotka, są zdolne do tego, aby pokonać drogą lądową znaczne odległości i przewieźć bezpiecznie ładunek. Transport ludzi jest zdecydowanie bardziej wymagający, ale regulują to przepisy prawa oraz szereg innych istotnych dokumentów czy postanowień.

Transport kolejowy

Transport kolejowy jest tańszy, niż drogowy oraz pozwala na jednoczesny przewóz ogromniej ilości towarów czy ludzi. W zależności od długości trakcji, torów oraz zapotrzebowania, koleje są w stanie sprostać wielkim wymaganiom transportowym na szeroką skalę. Imponujące sieci kolejowe stanowią doskonały transport dla przedmiotów i ludzi, tani, efektywny, mało zawody i niemal niekolizyjny. Przeszkodą w tym typie przewożenia towarów jest stan kolei w wielu krajach oraz rozmach przedsięwzięcia – nikt tony towaru nie będzie przewoził koleją.

Transport lotniczy

Przyjmuje się, że samoloty to najmniej awaryjny środek lokomocji na świecie. Samoloty są szybkie i w miarę wygodne, pozwalają na błyskawiczne pokonywanie znacznych odległości, co wydatnie skraca czas potrzebny na dotarcie do celu. Transport lotniczy jest rozbudowany pod kątem transportu ludzi, ale jego możliwości wykorzystuje się również do przemieszczania ładunków. Samolot jest idealny do wykonywania zrzutów ładunku na terenach, które uniemożliwiają wylądowanie oraz dotarcie inną metodą. Transport lotniczy w dużej mierze kojarzy się ze zrzutami pomocy humanitarnej lub działaniami wojennymi (zrzuty żołnierzy).

Transport szlakami wodnymi

Transport wodny bywa niedoceniany, mimo jego dużych możliwości. Transport wodny podzielić można umownie na transport śródlądowy (rzeczy) oraz morski. Transportowanie czegokolwiek rzekami wydaje się dziś archaiczne, choć ma wielkie zalety – jest tanie, wygodne (nad rzekami znajdują się wielkie porty i miasta) oraz rozwija infrastrukturę danego kraju. Transport morski jest wykorzystywany na większą skalę zarówno w celach przemysłowych, jak i turystycznych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena