Urządzając nasze mieszkania chcemy, by były nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Ten trudny do osiągnięcia kompromis z reguły udaje się wtedy, gdy dobrze zaplanujemy każdy etap prac. Dziś zastanowimy się, czy warto nabywać rolety.

Data dodania: 2011-07-18

Wyświetleń: 2518

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rolety_WarszawaZalety rolet

Rolety mają wiele zalet, dzięki którym często decydujemy się na ich zakup. Ten typ praktycznej dekoracji okiennej jest bardzo łatwy w montażu – niektóre modele nie wymagają nawierceń, gdyż w odpowiedni sposób podwiesza się je na oknie. Rolety mają najróżniejsze stopnie grubości i przeźroczystości – od bardzo delikatnych, które tylko lekko ograniczają wpadanie światła do wnętrza, bo rolety gumowane, całkowicie maskujące pomieszczenie i uniemożliwiające stwierdzenie, czy ktoś przebywa w mieszkaniu. Rolety mają także rozmaite wzory i faktury, wykonywane są także z różnych rodzajów materiału – w sprzedaży dostępne są również modele bambusowe. Tak duża różnorodność sprawia, że niemal każdy z nas znajdzie dla siebie idealny model, wzór, sposób montowania.

Rolety są bardzo popularne, ale dzięki temu, że jest ich tyle, nie musimy obawiać się, że sąsiad kupi identyczne. Poza tym wiele firm specjalizuje się w indywidualnych zamówieniach – firma dokonuje pomiarów i montuje rolety a Klient wybiera wzór na życzenie. Dzięki temu nawet nietypowe okna czy drzwi balkonowe można zaopatrzyć w piękne, doskonale pasujące rolety.

Rolety mają praktyczne zastosowanie – po to je montujemy. Najczęściej zastępują zasłony – wystarczy je opuścić, aby ograniczyć dostęp światła do wnętrza a także uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Rolety są ładne i estetyczne, chronią naszą prywatność oraz pozwalają wypoczywać bez narażania się na ataki ostrego słońca.

Wady rolet

Rolety posiadają jednak i swoje wady, które trzeba rozważyć, decydując się na ich zakup i montaż. Po pierwsze – rolety w przeciwieństwo do np. żaluzji, nie pozwalają na regulowanie kąta padania światła. Oznacza to, że roletę możemy albo ponieść, albo opuścić na pożądaną wysokość, ale nie możemy regulować tego, pod jakim kątem światło wpada do wnętrza. Po drugie – większość rolet, jakie nabywamy, nie gwarantują pełnej prywatności – na ich tle najczęściej widać sylwetki ludzi, znajdujących się w pokoju. Po trzecie – nabywając  rolety, kupujemy określony styl, kolor, motyw i fakturę, które pasują do wnętrza. W kolejnym sezonie, gdy chcemy np. pomalować ściany, musimy uwzględnić to, jakie mamy rolety – to pewne ograniczenie, bo przecież co roku nie wymienimy rolet tylko dlatego, że nie pasują do koncepcji nowej barwy ścian czy kompletu wypoczynkowego.

Podsumowanie

Rolety są ładne i praktyczne, ich montaż nie nastręcza trudności (można to zrobić samemu lub zlecić odpowiedniej firmie). Na rynku są setki modeli rolet w najróżniejszych kolorach, gładkie, z nadrukami, bambusowe, we wzory – każde z nich jednak zdobią okno i pomagają w zachowaniu prywatności. Jednak rolety to też ograniczenia – trzeba liczyć się z nimi podczas remontu czy zakupu nowych mebli. Rolety są więc jedną z opcji do rozważenia – to, że są modne nie oznacza, że trzeba je posiadać, mogąc kupić przecież zasłony czy żaluzje.


Licencja: Creative Commons