Najnowsze wzory firan i zasłon znajdziesz w sklepie internetowym firaneo.pl
Firany z woalu bez upięć
Najprostsze z możliwych rozwiązanie. Upięty na taśmie marszczącej woal (ewentualnie wzmocniony na dole firany ołowianką) będzie się pięknie układał i jednocześnie zapewni mieszkańcom prywatność. Jego splot gwarantuje rozmycie kształtów w mieszkaniu i zmniejszy widoczność (choć warto pamiętać o tym, że woal jest dość przepuszczającą wzrok tkaniną). Wady? Konieczność każdorazowego prasowania po praniu.
Żakardowe firany z mikro – wzorem
Delikatne firanki z bardzo niewielkim i rzadko rozmieszczonym wzorem (np. w formie maleńkich kwiatów czy kropelek). Zapewniają prywatność, są łatwe w pielęgnacji i doskonale wypełniają tło. Okno w dekoracji z takich firanek staje się ważnym elementem dekoracyjnym ze względu na widok, który jest za nim, a nie dekor samych firan.
Firany upinane, odsłaniające okno
Są, a jakby ich nie było. Woal bądź kresz, upięty tak, by odsłonić maksymalnie dużą powierzchnię okna. Firany mogą być upięte symetrycznie bądź asymetrycznie (wtedy okno staje się nieco bardziej wyraziste). To rozwiązanie sprawdzi się tam, gdzie nie ma potrzeby, by mocno chronić prywatność (nie ma sąsiadów bardzo blisko, mieszkanie jest umieszczone wysoko nad ziemią).
Firany do salonu minimalistycznego nie mogą dominować. Stanowią tło i mają budować – wraz z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, wrażenie lekko chłodnego dystansu do dekoracji i przepychu. Błędem jest stosowanie firan fantazyjnie wycinanych, zdobionych bogatymi gipiurami czy koronkami. Najlepsza długość to firany do ziemi. W salonie minimalistycznym nie oddzielamy przestrzeni w poziomie, dlatego firany do parapetu nie są zbyt często stosowanym rozwiązaniem.
Bardzo ważne jest w takim wnętrzu to, by do firan dopasować również zasłony w stylu minimalistycznym. Dobry efekt uzyskamy, stosując zasłony jednokolorowe, pozbawione połysku i elementów ozdobnych. Zasłony i firany może łączyć wspólny, delikatny ornament, o ile stanowi on jedynie niewielki element całości.