Styl meksykański w domu to nic więcej, jak tylko wynik naszej tęsknoty za słońcem, egzotyką i naturalnymi materiałami. Po wielu latach niepodzielnych rządów minimalistycznych, oszczędnych stylów, jak na przykład chłodne aranżacje północne, przyszedł czas na odrobinę pikantnej salsy. Jak wprowadzić meksykański styl do naszego domu?

Data dodania: 2020-03-09

Wyświetleń: 1095

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Styl meksykański w domu - jak wprowadzić salsę na salony?

Czym charakteryzuje się styl meksykański?

Styl meksykański silnie nawiązuje do kultury krajów latynoamerykańskich, w tym do mitologii Majów i Azteków. Ogromne znaczenie zatem ma tutaj zatem ciepła, nasycona kolorystyka, zwłaszcza odcienie żółci, czerwieni i pomarańczy. Jeżeli zdecydujemy się pomalować nasz salon w tych barwach pamiętajmy, że ściany nie muszą być perfekcyjnie gładkie – ten styl kocha naturalność, nierówności i elementy wykonane ręcznie. Dlatego, jeżeli mamy możliwość, zastosujmy w łazience i kuchni portugalskie płytki azulejos. Są one malowane ręcznie i przez to zupełnie niepowtarzalne, a ogromny wybór motywów sprawia, że możemy ułożyć z nich własny, oryginalny wzór. Na podłogach, które dla kontrastu powinny być ciemniejsze idealnie sprawdzi się drewno egzotyczne. Masywne, ciężkie meble wykonane z tego materiału i ozdobione mosiężnymi okuciami również będą się prezentować elegancko i stylowo.

Wnetrze w stylu meksykanskim

Kuchnia w stylu meksykańskim

Mówi się, że kuchnia to serce domu – dzięki zastosowaniu meksykańskiego, barwnego rękodzieła zyska ona prawdziwie domowy charakter. Przestrzeń kuchenna to idealne miejsce do zastosowania azulejos w najpopularniejszym kobaltowym kolorze, który będzie się idealnie komponował z innymi barwami stylu meksykańskiego – żółtą i pomarańczową. Dekoracyjna mozaika ze scenką rodzajową będzie wyjątkową ozdobą każdej kuchni. Aranżując kuchnię w stylu meksykańskim nie zapominajmy o tradycyjnej ceramice meksykańskiej – talavera jest nieodzownym symbolem Meksyku i można ją spotkać praktycznie w każdym domu. Ręcznie malowane misy, dzbany i talerze są nieodłącznym elementem życia mieszkańców Meksyku, dlatego nie może ich zabraknąć w naszej kuchni.

Kuchnia w stylu meksykańskim

Łazienka w stylu meksykańskim

Łazienka to kolejne miejsce, w którym niepodzielnie królują płytki azulejos i niepowtarzalna, ręcznie malowana ceramika. Rękodzieło odgrywa ogromną rolę w stylu meksykańskim, dlatego wyposażmy naszą łazienkę w ręcznie wykonane umywalkę i wannę, ozdobione kobaltowym wzorem roślinnym lub geometrycznym. Ciekawą dekoracją będzie postarzane lustro, nadające przestrzeni łazienkowej niewymuszonego charakteru. Pamiętajmy o roślinach – umieszczone w oknie łazienki sprawią, że wnętrze stanie się przyjazne, a przebywanie w nim będzie wyjątkowo relaksujące.

Łazienka w stylu meksykańskim

Salon w stylu meksykańskim

Salon to strefa relaksu, ale także pomieszczenie, które jest wizytówką domu i najlepiej oddaje jego charakter. Styl meksykański najlepiej wprowadzić do salonu poprzez ciepłe barwy i meble z egzotycznego drewna. Malując ściany nie przejmujmy się nierównościami. Bardzo popularne w stylu meksykańskim są tak zwane przecierki. Ta metoda malowania polega na pokryciu ściany dwoma warstwami farby w ten sposób, aby pierwsza powłoka prześwitywała przez drugą. Daje to interesujący efekt dwukolorowej ściany.

Styl meksykański to również kolorowe tkaniny w geometryczne wzory. Mogą one pojawić się w naszym salonie w postaci wzorzystych, azteckich dywanów, zasłon w meksykańskie pasy i barwnych pledów i poduszek zdobiących kanapę. Charakterystycznym elementem salonu w stylu meksykańskim jest fotel equipales, wykonany ze skóry i drewna, na przykład tekowego. Nada on naszej aranżacji rustykalnego charakteru, typowego dla Meksyku i południa Stanów Zjednoczonych. Do stylu meksykańskiego będą pasowały również foteliki wiklinowe, a także hamak, który doskonale sprawdzi się jako dekoracja salonu, ale również mebel wypoczynkowy.

Aranżując nasz meksykański salon nie zapominajmy o dodatkach, takich jak instrumenty etniczne – marakasy, okaryna lub tradycyjna, meksykańska vihuela. Nawet jeżeli nie planujemy kariery w grupie mariachi będą one stanowić barwną ozdobę naszych ścian. Warto również udekorować salon roślinami – kaktusy i sukulenty, takie jak grubosz czy sanseweria, będą świetnie wyglądać w ceramicznych donicach.

Salon w stylu meksykańskim

Sypialnia w stylu meksykańskim

Sypialnia jest miejscem wypoczynku, w którym powinny królować jasne barwy, naturalne materiały i drewno. W tej intymnej przestrzeni postawmy na pastelowe kolory ścian i zwiewne zasłony, nadające przestrzeni lekkości. Masywne, drewniane łoże z baldachimem będzie służyło nie tylko jako miejsce relaksu, ale również efektowny element wyposażenia. Aby przełamać jasną kolorystykę przykryjmy łóżko barwnym pledem w pasy. W kwestii dodatków możemy postawić na symbol słońca, który pełnił szczególną rolę w mitologii Majów i Azteków.

Sypialnia w stylu meksykańskim

Styl meksykański to rozwiązanie, które szczególnie docenią miłośnicy podróży i intensywnych, słonecznych barw. Jest to aranżacja bardzo rodzinna, dająca wrażenie przytulności i domowego ciepła. Nastraja pozytywnie, poprawia samopoczucie i dodaje energii – nie bójmy się zatem wprowadzić stylu meksykańskiego do naszego domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena