Czym charakteryzuje się styl meksykański?
Styl meksykański silnie nawiązuje do kultury krajów latynoamerykańskich, w tym do mitologii Majów i Azteków. Ogromne znaczenie zatem ma tutaj zatem ciepła, nasycona kolorystyka, zwłaszcza odcienie żółci, czerwieni i pomarańczy. Jeżeli zdecydujemy się pomalować nasz salon w tych barwach pamiętajmy, że ściany nie muszą być perfekcyjnie gładkie – ten styl kocha naturalność, nierówności i elementy wykonane ręcznie. Dlatego, jeżeli mamy możliwość, zastosujmy w łazience i kuchni portugalskie płytki azulejos. Są one malowane ręcznie i przez to zupełnie niepowtarzalne, a ogromny wybór motywów sprawia, że możemy ułożyć z nich własny, oryginalny wzór. Na podłogach, które dla kontrastu powinny być ciemniejsze idealnie sprawdzi się drewno egzotyczne. Masywne, ciężkie meble wykonane z tego materiału i ozdobione mosiężnymi okuciami również będą się prezentować elegancko i stylowo.
Kuchnia w stylu meksykańskim
Mówi się, że kuchnia to serce domu – dzięki zastosowaniu meksykańskiego, barwnego rękodzieła zyska ona prawdziwie domowy charakter. Przestrzeń kuchenna to idealne miejsce do zastosowania azulejos w najpopularniejszym kobaltowym kolorze, który będzie się idealnie komponował z innymi barwami stylu meksykańskiego – żółtą i pomarańczową. Dekoracyjna mozaika ze scenką rodzajową będzie wyjątkową ozdobą każdej kuchni. Aranżując kuchnię w stylu meksykańskim nie zapominajmy o tradycyjnej ceramice meksykańskiej – talavera jest nieodzownym symbolem Meksyku i można ją spotkać praktycznie w każdym domu. Ręcznie malowane misy, dzbany i talerze są nieodłącznym elementem życia mieszkańców Meksyku, dlatego nie może ich zabraknąć w naszej kuchni.
Łazienka w stylu meksykańskim
Łazienka to kolejne miejsce, w którym niepodzielnie królują płytki azulejos i niepowtarzalna, ręcznie malowana ceramika. Rękodzieło odgrywa ogromną rolę w stylu meksykańskim, dlatego wyposażmy naszą łazienkę w ręcznie wykonane umywalkę i wannę, ozdobione kobaltowym wzorem roślinnym lub geometrycznym. Ciekawą dekoracją będzie postarzane lustro, nadające przestrzeni łazienkowej niewymuszonego charakteru. Pamiętajmy o roślinach – umieszczone w oknie łazienki sprawią, że wnętrze stanie się przyjazne, a przebywanie w nim będzie wyjątkowo relaksujące.
Salon w stylu meksykańskim
Salon to strefa relaksu, ale także pomieszczenie, które jest wizytówką domu i najlepiej oddaje jego charakter. Styl meksykański najlepiej wprowadzić do salonu poprzez ciepłe barwy i meble z egzotycznego drewna. Malując ściany nie przejmujmy się nierównościami. Bardzo popularne w stylu meksykańskim są tak zwane przecierki. Ta metoda malowania polega na pokryciu ściany dwoma warstwami farby w ten sposób, aby pierwsza powłoka prześwitywała przez drugą. Daje to interesujący efekt dwukolorowej ściany.
Styl meksykański to również kolorowe tkaniny w geometryczne wzory. Mogą one pojawić się w naszym salonie w postaci wzorzystych, azteckich dywanów, zasłon w meksykańskie pasy i barwnych pledów i poduszek zdobiących kanapę. Charakterystycznym elementem salonu w stylu meksykańskim jest fotel equipales, wykonany ze skóry i drewna, na przykład tekowego. Nada on naszej aranżacji rustykalnego charakteru, typowego dla Meksyku i południa Stanów Zjednoczonych. Do stylu meksykańskiego będą pasowały również foteliki wiklinowe, a także hamak, który doskonale sprawdzi się jako dekoracja salonu, ale również mebel wypoczynkowy.
Aranżując nasz meksykański salon nie zapominajmy o dodatkach, takich jak instrumenty etniczne – marakasy, okaryna lub tradycyjna, meksykańska vihuela. Nawet jeżeli nie planujemy kariery w grupie mariachi będą one stanowić barwną ozdobę naszych ścian. Warto również udekorować salon roślinami – kaktusy i sukulenty, takie jak grubosz czy sanseweria, będą świetnie wyglądać w ceramicznych donicach.
Sypialnia w stylu meksykańskim
Sypialnia jest miejscem wypoczynku, w którym powinny królować jasne barwy, naturalne materiały i drewno. W tej intymnej przestrzeni postawmy na pastelowe kolory ścian i zwiewne zasłony, nadające przestrzeni lekkości. Masywne, drewniane łoże z baldachimem będzie służyło nie tylko jako miejsce relaksu, ale również efektowny element wyposażenia. Aby przełamać jasną kolorystykę przykryjmy łóżko barwnym pledem w pasy. W kwestii dodatków możemy postawić na symbol słońca, który pełnił szczególną rolę w mitologii Majów i Azteków.
Styl meksykański to rozwiązanie, które szczególnie docenią miłośnicy podróży i intensywnych, słonecznych barw. Jest to aranżacja bardzo rodzinna, dająca wrażenie przytulności i domowego ciepła. Nastraja pozytywnie, poprawia samopoczucie i dodaje energii – nie bójmy się zatem wprowadzić stylu meksykańskiego do naszego domu.