Polska należy do najszybciej starzejących się krajów w Unii Europejskiej. Wg. szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią już prawie 25%  polskiego społeczeństwa.

Data dodania: 2020-03-18

Wyświetleń: 757

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mieszkanie osoby starszej – jakie powinno być?

Potrzeby seniorów różnią się od potrzeb młodych osób – również jeżeli chodzi o kwestię mieszkania. Warto więc wiedzieć, jakie powinno ono być, by Senior czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Przede wszystkim: lokalizacja

Mieszkanie osoby starszej powinno znajdować się w otoczeniu punktów handlowo-usługowych – przychodni, aptek i sklepów a także możliwie jak najbliżej przystanku komunikacji miejskiej. Wiele nowych, strzeżonych osiedli zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, ale są znacznie oddalone od wyżej wymienionych punktów lub dostęp do nich jest utrudniony.

Ważne jest również, by znajdowało się w budynku z windą a jeżeli jej nie ma to na najniższych kondygnacjach – parterze lub pierwszym piętrze, tak, by jak skrócić czas potrzebny seniorowi na wejście lub wyjście z budynku i oszczędzić jego siły. 

Wyposażenie mieszkania

Urządzając mieszkanie seniora musimy zwrócić uwagę na rzeczy, które dla nas nie są problemem a mogą być znacznym utrudnieniem w funkcjonowaniu osób starszych. Należą do nich przede wszystkim wysokie progi, które ograniczają swobodne poruszanie się po mieszkaniu.

Warto również wyrównać poziomy poszczególnych pomieszczeń, poszerzyć wejścia do pokoi, by zmieścił się w nich wózek a także pozbyć się niepotrzebnych mebli, które zagracają mieszkanie i sprawiają, że dla Seniorów staje się ono torem przeszkód.

Kolejnym aspektem jest antypoślizgowa podłoga, szczególnie w łazience. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kafelek o wyraźnej fakturze, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniu osoby starszej. Unikajmy różnej wielkości dywaników, o które łatwo się potknąć.

W kuchni przystosowanej do potrzeb osoby starszej powinna znaleźć się płyta indukcyjna, o wiele bezpieczniejsza niż kuchenka gazowa. Warto także, by w miarę możliwości wszystkie najważniejsze sprzęty i przedmioty codziennego użytku znajdowały się na odpowiedniej wysokości – by Senior mógł z nich swobodnie korzystać.

Sypialnia naszego Seniora powinna być wyposażona w wygodne łóżko z miękkim, najlepiej  naturalnym materacem. Ważne, by łóżko było na odpowiedniej wysokości i zapewniało podparcie dla pleców, aby osoba starsza mogła oglądać telewizję lub czytać książki w pozycji półsiedzącej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena