Polskie społeczeństwo wraz z rozwojem gospodarczym kraju oraz polepszeniem sytuacji materialnej starzeje się. W roku 1995 ludzie po 65 roku życia stanowili 11,2% populacji, natomiast prognozy naukowców pokazują, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 16% w roku 2020.

Data dodania: 2010-05-04

Wyświetleń: 2564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednocześnie na przełomie ostatnich 20lat zmienił się model rodziny - oboje małżonkowie prowadzą czynne życie zawodowe praktycznie tak długo, jak im na to zdrowie pozwala, często powyżej wieku emerytalnego. Sytuacja taka prowadzi do tego, że członkowie rodziny są zapracowani i nie ma osoby, która mogłaby się zając pomocą i opieką nad seniorami.

Rozwiązaniem tej sytuacji, które mogłoby się wydawać najprostsze, jest umieszczenie starszej osoby w domu spokojnej starości, domu seniora itp. Owszem pensjonariusze takich ośrodków maja zagwarantowana stałą, profesjonalną opiekę sanitariuszy oraz dyżurnego lekarza ale czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepsze? Standard zakwaterowania w takich placówkach przeważnie jest bardzo wysoki, ponadto placówki te często posiadają własne pomieszczenia i sale do rehabilitacji. Wszystkie te argumenty przemawiają za tymi placówkami. Jednak, nie licząc wysokich kosztów pobytu w takim ośrodku, istnieje jeszcze szereg wątpliwości, które należałoby rozważyć. Po pierwsze, osoba która trafia do takiego ośrodka może się czuć porzucona i odtrącona przez rodzinę. Kolejny argument przeciw oddawaniu seniora do domu opieki można opisać słowami: „Starych drzew się nie przesadza". Osoba, która większość swojego życia spędziła w danym miejscu ma się przeprowadzać do zupełnie nowego, obcego miejsca, niewątpliwie sytuacja taka byłaby dla niej dużym stresem. Co więc należy zrobić, gdy mamy w rodzinie osobę która coraz częściej potrzebuje naszej pomocy, a my z racji ogromu pracy nie mamy czasu i możliwości zapewnić jej odpowiedniej opieki, a nie chcemy tej osoby przenosić do jakiejś instytucji?

Idealnym rozwiązaniem okazują się firmy świadczące usługi w domu podopiecznego. Wzorem państw zachodnich i w Polsce powstaje wiele firm świadczących takie usługi. Przykładem może być firma Ulvita z Gliwic, która oferuje szeroki zakres usług pielęgniarsko-opiekuńczych w domu podopiecznego. Opiekunowie i pielęgniarki z takiej firmy odwiedzają podopiecznego w jego miejscu zamieszkania pomagają osobie nie tylko na płaszczyźnie pielęgniarsko-opiekuńczej ale także mogą pomóc w zwykłych czynnościach takich jak sprzątanie czy przygotowywanie posiłków. Oferta takich firm jest bardzo szeroka, nie tylko kierowana do osób chorych czy niedołężnych, ale także do osób, którym nie starcza już sił na wykonanie wszystkich dotychczasowych zajęć. Jednocześnie należy podkreślić, że terminy wizyt opiekunów są elastyczne i zawsze uzgadniane z pacjentami. Ponadto, zawsze są osoby dyżurujące, które przyjeżdżają na wezwanie podopiecznego w sytuacji „alarmowej". Firmy takie jak Ulvita, kierują swoja ofertę nie tylko dla ludzi starszych, ale także dla osób, które przebyły ciężkie zabiegi czy operację, zostały wypisane ze szpitala do domu i potrzebują specjalistycznej opieki.

Podsumowując powyższe rozważania na temat opieki i pomocy ludziom starszym, optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zapewnienie właściwej opieki i pomocy w miejscu zamieszkania osoby, która potrzebuje pomocy. Jeżeli z różnych względów nie możemy zapewnić tej opieki możemy skorzystać z usług wielu firm, które oferują profesjonalną pomoc w wielu dziedzinach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena