Aktywność fizyczna ważna jest w każdym wieku. Wiele mówi się o nastolatkach czy młodych dorosłych, ale trzeba mieć świadomość, że jest ona ważna również u osób starszych. Dlaczego? I jaki typ aktywności sprawdzi się najlepiej?

Data dodania: 2022-09-23

Wyświetleń: 332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Aktywność fizyczna seniorów – jak opiekunka może przyczynić się do poprawy sprawności ruchowej?

Choroby wieku podeszłego są dużym problemem, z czasem mogą utrudnić seniorowi samodzielne funkcjonowanie. Warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach właściwą profilaktyka może znacznie opóźnić ich postęp. Jak zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia, duże znaczenie ma m.in. odpowiednią aktywność fizyczna osób starszych. Niestety, mimo wiedzy nadal duża grupa seniorów przykłada do aktywności zbyt mało uwagi, rezygnując z niej lub istotnie ją ograniczając. Przyczyny bywają różne, od stanu zdrowia i głównie obawy o jego pogorszenie, przez brak motywacji czy odpowiednich nawyków.

Zachęcając seniorów do aktywności należy pamiętać, że działanie powinno obejmować trzy rodzaje ćwiczeń: wytrzymałościowe poprawiające kondycję, siłowe - poprawiające sylwetkę, która zyskuje stabilność oraz rozciągające, których zadaniem jest poprawa elastyczności ścięgien i więzadeł.

Aktywność fizyczna w profilaktyce wybranych chorób wieku podeszłego

Pracując jako opiekun osób starszych trzeba wiedzieć, że odpowiednią aktywność seniora na duże znaczenie w zapobieganiu chorobom charakterystycznym dla tego etapu życia. Sprawność może opóźnić wystąpienie objawów lub zmniejszyć ich intensywność. Utrzymanie aktywności pomaga przede wszystkim w zapobieganiu sarkopenii, czyli problemom związanym z utrata masy mięśniowej, które postępuje wraz z wiekiem. W efekcie osoba traci siły, zmniejsza się też sprawność funkcjonalna związana z mięśniami szkieletowymi.

Regularna aktywność fizyczna ważna jest też w poprawie stanu osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Nadciśnienie, ale też choroba niedokrwienna serca, to problemy, w leczeniu których właściwą aktywność ma szczególne znaczenie. Pozwala bowiem zapobiegać i ograniczyć negatywne skutki choroby, poprawiając ogólną kondycję i funkcjonowanie pacjenta. W prosty sposób można spowolnić postęp choroby, a u osób zmagających się z chorobą niedokrwienną serca zredukować można ryzyko ostrych incydentów sercowych.

Jakie aktywności polecane są osobom starszym?

Brak aktywności fizycznej w młodości jest poważnym problemem, bo nawyki u osób starszych ciężko jest zmienić. Warto jednak stałe i regularnie zachęcać seniora do podejmowania aktywności, bez względu na stan zdrowia i sprawność fizyczną. Pracując jako opiekun osób starszych, trzeba mieć wiedzę i świadomość na temat korzyści płynącej z regularnych ćwiczeń oraz konsekwencji zdrowotnych wynikających z zaniechania.

W ofertach pracy, dostępnych m.in. tu https://www.alhomecare.com.pl/praca-dla-opiekunek-oferta/ często wśród wymagań wskazuje się konieczność aktywizacji osoby starszej. Co można zrobić? Całkiem sporo, jednak najważniejsze, aby wykluczyć występowanie powikłań do ćwiczeń, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady lekarza. Ponadto należy dopasować rodzaj działania do stanu osoby. Czasem wystarczą spacery, które można dopasować do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Wraz z poprawą kondycji można zwiększać dystans. Jeśli spacery będą odbywały się regularnie, to z całą pewnością zwiększy się wydolność seniora. Jeśli kondycja na to pozwala można rozważyć np. Nordic Walking, podczas którego angażowane są różne partie mięśni, jest to zatem aktywność bardziej intensywna.

Dla osób starszych polecane są też ćwiczenia w wodzie, basen jest więc doskonałym pomysłem. Aktywność w wodzie to nie tylko intensywny trening pływacki.

Gimnastyka w domu

O formę dbać można także bez wychodzenia z domu. Ćwiczenia siłowe, jak np.przysiady czy inne formy codziennej gimnastyki wpływają doskonale na organizm. Dzięki nim osobą starszą może cieszyć się lepszą kondycją, zachowując tym samym większą sprawność i samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena