Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone w różnych krajach na świecie. Czasem babcie i dziadkowie świętują razem jednego dnia, czasem osobno, niekiedy zaś tylko babcie mają swój własny dzień w kalendarzu. 

Data dodania: 2012-01-10

Wyświetleń: 1803

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Święta te przypadają w poszczególnych państwach na inne miesiące, tylko Bułgarzy składają babciom życzenia również w styczniu, ale o dzień wcześniej niż Polacy, bo 20 (jest to tzw. Babin Den). 

W Stanach Zjednoczonych Ameryki to święto nie ma stałej daty - jest to pierwsza niedziela po “Święcie Pracy”, a zatem są to okolice 9-10 września. W Meksyku Día de Abuelos świętuje się w czerwcu, w Wielkiej Brytanii 11 lutego (Grandmother Achievement Day). 

W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, czyli rodziców Marii, dziadków Jezusa. ). We włoskiej Lombardii po raz pierwszy oficjalnie fetowano Dzień Babci i Dziadka dwa lata temu. Na obchody wybrano szczególną datę - 2 października, a więc kościelne święto aniołów stróżów.A nie da się zaprzeczyć, że babcia i dziadek są dla wielu maluchów prawdziwymi dobrymi duchami. We Francji Dzień Babci jest stosunkowo "młodym" świętem. Fete des Grand-meres przypada na pierwszą niedzielę marca (w tym roku na 5 marca). Japończycy bardzo szanują starsze osoby. Na ich cześć, by podkreślić wartość długiego życia, w 1966 roku 15 września ustanowiono Dniem Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi). 

A jak nazywają babcie i dziadków dzieci z innych krajów świata? 

Niemcy - Oma i Opa,

Grecja - Ya-ya oraz Pa-pu,

Chiny - Popo oraz Gong-gong,

Włochy - Nonna i Nonno,

kraje anglojęzyczne - Grandmother i Grandfather.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena