Starzejące się społeczeństwo sprawia, że opieka nad seniorem staje się coraz większą koniecznością. W zależności od stanu zdrowia podopiecznego i posiadanych umiejętności praca ta może być stosunkowo łatwa lub wręcz przeciwnie. Odpowiednie doświadczenie jest wręcz niezbędne do tego, aby należycie sprawować opiekę nad powierzoną nam osobą. 

Data dodania: 2020-02-19

Wyświetleń: 451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przejmowanie obowiązków w domu podopiecznego

Co zatem powinniśmy wiedzieć o seniorze, przejmując obowiązki? Jakie istotne kwestie, powinny być nam znane?

Co musisz wiedzieć jako nowy opiekun podopiecznego?

Przejmując obowiązki w domu podopiecznego warto dopytać o kilka, a może nawet kilkanaście istotnych informacji. Niezależnie, czy opiekę przejmujemy po jakiejś innej opiekunce, czy po najbliższej rodzinie, np. dzieciach, są takie kwestie, o których po prostu musimy wiedzieć. Opieka nad seniorem, to bardzo duża odpowiedzialność, ponieważ to właśnie opiekun jest tą osobą, która czuwa nad nim dzień i noc, obserwuje, pomaga, wyręcza w pewnych kwestiach. Opiekun umila i ułatwia tę starość, która dla niektórych jest niestety bardzo niesprawiedliwa. Warto wiedzieć, że dokładna lista obowiązków może, a raczej na pewno różni się w zależności od osób, dla których pracujemy. Najlepiej więc sporządzić taką, na której zanotujemy dokładnie wszystkie obowiązki, jakie musimy wykonywać względem seniora. Precyzyjne określenie Twoich zadań z pewnością ułatwi Ci pracę, a przede wszystkim zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla podopiecznego.

Lista obowiązków opiekuna

Przejmując obowiązki w domu opiekuna sporządź listę. Najlepiej, jeśli będzie ona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. To doskonały sposób na to, aby mieć potwierdzenie na wypadek wystąpienia jakichkolwiek nieścisłości.

Po pierwsze, dopytaj przede wszystkim o faktyczny stan zdrowia seniora. Musisz wiedzieć dokładnie wszystko, ponieważ to Ty, jako opiekun będziesz odpowiadać za jego zdrowie, często również życie. Warto więc wypytać o konieczność podawania leków, dokładną ich ilość, częstotliwość oraz godziny, w których musi je przyjąć. Jeśli jest ich dość sporo, wypisz sobie dokładnie, kiedy które, aby nie doszło do nieszczęśliwej pomyłki. Zadbaj również o to, aby był ich odpowiedni zapas. Nie może zdarzyć się tak, że senior nie otrzyma dawki leków, które musi przyjmować systematycznie. Istotna jest również informacja na temat lekarza prowadzącego lub lekarza pierwszego kontaktu na wypadek konieczności pomocy medycznej.

Po drugie, dopytaj również o to, co podopieczny lubi robić w ciągu dnia. Oczywiście, wszystko zależy od jego sprawności, ale zapewne są jakieś czynności, które stanowią dla niego element codziennej rozrywki. Może to być systematyczny spacer każdego dnia o tej samej porze, być może uwielbia grać w szafy albo z niecierpliwością czeka na swój ulubiony serial. Możliwości jest tyle, ile osobowości człowieka. Warto więc dopytać o każdy szczegół, który umożliwi Wam owocną współpracę.

Po trzecie, dowiedz się o dokładne godziny snu seniora. Zapytaj, o której zazwyczaj chodzi spać, a także o której się budzi. Odpowiedni rytuał snu jest niesamowicie ważny dla prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Poza tym spokojny sen w nocy, oznacza brak drzemki w ciągu dnia, co jest niesamowicie ważne dla obopólnego komfortu. Spokojna i przespana noc seniora, to także odpoczynek dla Ciebie. Dopasuj się więc do podanych godzin, aby w żaden sposób z nimi nie kolidować.

Po czwarte, ustal również zakres samodzielności seniora. Musisz wiedzieć, jak bardzo możesz ingerować w jego codzienne czynności. Dopytaj, czy podopieczny wymaga pomocy przy ubieraniu. Czy Twoja obecność jest konieczna podczas wizyt w toalecie. Jak wygląda codzienna higiena seniora. Te kwestie są niesamowicie ważne, przede wszystkim dla zdrowia.

Po piąte, koniecznie ustal, czy senior ma jakieś preferencje, na które musisz zwrócić szczególną uwagę. Być może ma jakieś przyzwyczajenia, których w żaden sposób nie jesteś w stanie zmienić, a ich nieprzestrzeganie może spowodować niepotrzebny wybuch agresji. Takie drobne szczegóły są bardzo ważne. Warto o nich wiedzieć, chociażby dla spokoju własnego sumienia.

Po szóste, istotna jest dieta. Jeśli Twój podopieczny ma rozpisaną specjalną dietę, to Ty musisz się do tego dostosować. Należy przestrzegać jej pod każdym względem i przygotowywać posiłki zgodnie z jej zaleceniami. Rolą opiekuna w takiej sytuacji jest całkowita dbałość o to, aby senior spożywał odpowiednią ilość posiłków w określonych godzinach i o specjalnych porcjach. Ta sama kwestia dotyczy spożywanych płynów. U osób chorych, u których mechanizmy sygnalizowania głodu i pragnienia są zaburzone, może łatwo dojść do niedożywienia i odwodnienia. Być może konieczne będą posiłki w płynie. Niezależnie jednak od sytuacji, opiekun musi zadbać o to, aby senior jadł określone posiłki, a im dłużej będzie jadł sam, tym lepiej.

Po siódme, dopytaj, jakie czynności senior jest w stanie wykonywać sam i pod żadnym pozorem go z nich nie wyręczaj. Dzięki temu zadbasz o to, aby jak najdłużej pozostał zaangażowany w swoje obowiązki, a dodatkowo był sprawny zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Opiekun, to bardzo często jedyna, pozytywna zmiana w życiu podopiecznego. Ci bardziej sprawni są w stanie zorganizować sobie czas po swojemu. Niestety, Ci zmęczeni przez jakąkolwiek chorobę są zdani na pomoc drugiego człowieka. Oprócz pomocy fizycznej ogromnie ważne jest także wsparcie psychiczne. Możliwość zwykłej, ludzkiej rozmowy, gdzie jedna osoba mówi, a druga z uwagą słucha. Seniorzy bardzo często są pozostawieni sami sobie. I niczego nie brakuje im tak bardzo, jak zainteresowania ze strony drugiego człowieka. Wsparcie emocjonalne pozwala przetrwać te chwile, czasem bardzo ciężkie. To właśnie dlatego w bardzo wielu przypadkach pomiędzy opiekunem, a podopiecznym zawiązuje się bardzo silna więź. Więź przyjaźni, wzajemnej akceptacji i chęci pomocy.

Praca opiekuna jest pracą bardzo odpowiedzialną. Wymaga poświęcenia, ponieważ zazwyczaj oznacza rozłąkę z rodziną, niemniej jednak daje ogromną satysfakcję. Daje poczucie spełniania, ponieważ robisz coś dla drugiej osoby. To zawód, do którego trzeba mieć pasję. Owszem, bywają trudne momenty, jak w każdej pracy, jednak pomoc, jaką okazujemy zawsze wraca do nas z nawiązką. Decydując się na pracę w nowej rodzinie pamiętaj, aby przygotować się do odpowiedniego przejęcia obowiązków. Te wszystkie kwestie, które omówiliśmy stanowią podstawę stworzenia odpowiedniej relacji z podopiecznym, a przede wszystkim Tobie zapewnią bezpieczną pracę. Osoba seniora jest niesamowicie istotna, ale nie można zapominać o sobie. To wszystko robisz również dla własnego interesu.

Artykuł został przygotowany przez Agencję Opiekunek Osób Starszych – Berlin Opiekunki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena