Rozwód oznacza podział nie tylko majątku, który został zgromadzony w czasie trwania małżeństwa, ale często też ustalenie kto będzie opiekować się dzieckiem lub dziećmi po rozstaniu. Sąd ma obowiązek rozstrzygnąć to w trakcie rozprawy rozwodowej. Łączy się to też z kwestią przyznania alimentów na dzieci.

Data dodania: 2012-03-14

Wyświetleń: 1526

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwód oznacza koniec takiego życia rodzinnego w dotychczasowej postaci. W trakcie rozprawy rozwodowej sąd musi rozstrzygnąć, który z rodziców będzie opiekować się małoletnimi dziećmi. Rozwód nie sprawia, ze któreś z rodziców automatycznie traci władze rodzicielską. Do tego może dojść w innych okolicznościach, gdy w grę wchodzi na przykład długotrwała przemoc w rodzinie i to ona przyczyniła się do rozwodu.  Zdarzają się też sytuacje, gdy obojgu rodzicom przy okazji rozprawy rozwodowej zawiesza  się lub odbiera prawa rodzicielskie. Są to bardzo drastyczne sytuacje, na szczęście relatywnie rzadkie.

W trakcie rozwodu sąd orzeka gdzie będą mieszkać dzieci, które z rodziców będzie się nimi na co dzień opiekować. Nie zawsze rodzice są zgodni, przy którym z nich powinny mieszkać dzieci. W takie spornej sytuacji sąd przeprowadza tak zwane poszerzone postępowanie dowodowe, które ma na celu ustalenie gdzie lepiej się będzie mieszkać dzieciom. Nadrzędnym celem jest tu ochrona dobra dziecka (rozwód to kwestia jego rodziców, dziecko powinno jak najmniej go odczuć). Coraz częściej w sądach odchodzi się od stereotypu, ze matka z racji płci jest zawsze lepszą opiekunką dla dzieci.

Rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron nie zamyka jej drogi do starań o opiekę nad dzieckiem. Wina w kwestii rozpadu pożycia małżeńskiego  nie musi wpływać na czyjeś zdolności rodzicielskie. Ważniejsze jest tu dobro dziecka i jego emocjonalny związek z którymś z rodziców. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena