… i jednym z pierwszych pytań, które pada, jest pytanie o to czy wybrane mieszkanie ma balkon albo loggię. Mieszkania z balkonem cieszą się dużo większym zainteresowaniem wśród klientów, a ich właściciele sprzedając je, mogą liczyć na dużo lepsze ceny niż ci, który nie mają takich mieszkań.

Data dodania: 2012-04-26

Wyświetleń: 1528

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szacuje się, że ponad osiemdziesiąt procent spośród tych, który chcą kupić mieszkanie, poszukują lokum, które ma balkon albo loggię. Biura nieruchomości chętniej też oferują mieszkania, które mają balkon, ponieważ z praktyki wynika, że szybciej znajdują one kupców, a na dodatek ich ceny są zauważalnie wyższe niż za analogiczny lokal (nawet w tym samym budynku). Uważa się, że ta różnica w cenie średnio wynosi sześć procent. Biorąc pod uwagę ceny mieszkań, nie jest to tak mało. Dlaczego tak chętnie nabywcy wybierają mieszkania z balkonem albo loggią?

Choć balkon kojarzy się z romantycznym dramatem Szekspira, to decydują względy praktyczne. Można na nim suszyć pranie, przechowywać część rzeczy – na przykład ustawić rowery. Jest to szczególnie ważne, gdy budynek nie ma piwnic dla lokatorów (zamiast nich jest na przykład hala garażowa). Balkon to też miejsce relaksu. Nawet na niedużym można wygospodarować miejsce na jakieś fotele, mieć rośliny doniczkowe i wypić tam poranną kawę. Deweloperzy budujący nowe osiedla wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i mieszkania bez balkonu należą do rzadkości. Często są one kupowane przez osoby, które chcą wynająć to mieszkanie. Najemcy będzie zależeć często na jak najlepszej cenie, więc na brak balkonu przymknie oko.

A czy mieszkanie z balkonem ma jakieś wady? Poza wyższą ceną, choć to z pewnością wada tylko z punktu widzenia nabywcy, a nie na przykład sprzedającego. Balkony należy odpowiednio zabezpieczyć w sytuacji, gdy ma się małe dzieci albo zwierzęta. To bardzo ważne! Drugą wartą poruszenia kwestią jest to, że balkon zazwyczaj jest wykończony w stanie surowym. Musimy więc go we własnym zakresie wyłożyć płytkami. Dobre położenie płytek jest bardzo istotne, ponieważ woda, która by się pod nie dostała plus mróz może skończyć się zniszczeniem płytek. Przed położeniem płytek ważne będzie zadbanie o odpowiednią izolację. Bez tego po każdej zimie będziemy skuwać zniszczone płytki i kłaść je na nowo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena