Praca opiekunki opiekunki osób starszych w Niemczech to wyzwanie dla silnych i wytrwałych kobiet, które potrafią wziąć odpowiedzialność za osobę, która nie jest w stanie samodzielnie wykonać najprostszych czynności życiowych. Niesie jednak ogromną dumę i satysfakcję. 

Data dodania: 2020-11-02

Wyświetleń: 529

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Praca opiekunki seniorów w Niemczech – jak wygląda i czego wymaga?

Jakie obowiązki mają opiekunki seniorów w Niemczech?

Opieka osób starszych w Niemczech niesie ze sobą bardzo szeroki zakres obowiązków, w ramach których opiekunka pomaga osobom starszym, często również schorowanym i niesamodzielnym, wykonywać najprostsze, niezbędne do życia czynności. Oprócz tego rolą opiekunki jest również wspieranie seniorów, poprawianie ich samopoczucia i towarzyszenie w życiu codziennym, jako że samotność w dużym stopniu przyczynia się też do pogarszanie się stanu zdrowia. Co należy do obowiązków opiekunki niemieckich seniorów?

 • Pomoc w przygotowywaniu posiłków i utrzymywaniu domu, m.in. pranie, sprzątanie, utrzymywanie ogrodu.
 • Spełnianie indywidualnych potrzeb osoby starszej, mowa tu na przykład o pilnowaniu jego diety (preferowanej lub zalecanej przez lekarza) czy podawaniu leków.
 • Pomoc w czynnościach toaletowych i higienicznych.
 • Robienie niezbędnych zakupów oraz realizowanie recept w aptekach.
 • Podwózka seniora w różne miejsca, w których musi lub chce się znaleźć, np. do lekarza.
 • Utrzymywanie towarzystwa i wspieranie dobrego humoru.

Przy osobach schorowanych opiekunka może również być zobowiązana do zmiany opatrunków czy podłączania kroplówki. Niemieccy seniorzy często korzystają jednak z pomocy pielęgniarek, dlatego te obowiązki nie są regułą.

Czego wymaga się od opiekunek?

OPieka osób starszych w Niemczech to praca odpowiedzialna i niekiedy mocno wyczerpująca. Dlatego też opiekunki muszą wykazywać się dobrą kondycją fizyczną oraz psychiczną. Ważne są też odpowiednie cechy charakteru, takie jak choćby cierpliwość czy empatia. Kandydatka na opiekunkę niemieckich seniorów musi:

 • wzbudzać zaufanie,
 • umieć zrozumieć potrzeby drugiego człowieka,
 • nawiązywać kontakty z łatwością,
 • zachować dystans emocjonalny, który pozwoli jej pracować w komforcie psychicznym,
 • posiadać prawo jazdy, by móc w razie potrzeby zawieźć seniora w docelowe miejsce.

W tej pracy ważny jest również j. niemiecki dla opiekunek. Wiele firm zatrudniających do opieki nad seniorami prowadzi kursy doszkalające lub przyspieszone z języka niemieckiego.

Jak wybrać ofertę pracy dla opiekunki?

Opiekunka i jej podopieczny muszą się wzajemnie rozumieć i sobie ufać. Dlatego firmy zatrudniające opiekunki bardzo starannie dobierają ich w pary, w taki sposób aby odpowiadali sobie charakterami, a opiekunka była w stanie spełnić oczekiwania seniora. Chodzi o zapewnienie jak najlepszej opieki dla seniora, a także komfortowych warunków pracy dla opiekunki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena