W kodeksie pracy obowiązującym w naszym kraju jest kilka form prawnych dotyczących zatrudniania pracowników. Najpopularniejszą i najczęściej spotykaną jest umowa o pracę. Wiąże się ona z obowiązkami dla pracowników wynikającymi z jej treści, ale ma również wiele korzyści i przywilejów. 

Data dodania: 2019-01-29

Wyświetleń: 468

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca na etacie, to wiele korzyści i sporo ograniczeń

Korzyści wynikające z pracy na umowie o pracę

Dzięki umowie, praca jest w pełni uregulowana pod względem prawnym. Warto wymieć wszystkie korzyści z jakimi wiąże się zatrudnienie w oparciu o etat. Na pewno praca na etacie to stabilność finansowa i zawodowa. W umowie określone są ramy czasowe jej obowiązywania, a zwolnienie pracownika wiąże się z koniecznością utrzymania okresu wypowiedzenia. Dzięki temu nawet przy utracie pracy ma się czas na znalezienie nowej. Każda praca na umowie o pracę podlega pełnemu ubezpieczeniu płaconemu przez pracodawcę do państwowej kasy. Ponadto otrzymując wynagrodzenie nie musimy już oddawać niczego do urzędów. Pracodawca wylicza zaliczkę pod podatek dochodowy, dzięki czemu praca jest od razu odpowiednio opodatkowana. Ułatwia to życie pracownikom, którzy muszę jedynie złożyć w urzędzie roczne rozliczenie podatkowe. Osoby pracujące na etacie mają też prawo do urlopu. 

zagranica24

Wszystkie prawa reguluje Kodeks Pracy, ale standardowo większości pracowników etatowych przysługuje dwadzieścia sześć dni pełnopłatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku kalendarzowego. Urlop to nie przywilej, ale przysługujące prawo. Pracownicy etatowi mogą sobie też pozwolić na chorobowe w przypadku zachorowania. W uzasadnionych przypadkach zdrowotnych ma się płatne L4, dzięki czemu choroba nie wyklucza możliwości zarabiania pieniędzy. Urlopów czy zwolnienia na czas choroby nie mają osoby zatrudnione w innych formach umów. Dobrze płatna praca na umowie o pracę to skarb, o który trzeba naprawdę dbać. Dlatego warto być solidnym i rzetelnym pracownikiem wiedząc, że pracodawca wynagrodzi to odpowiednią pensją. Takie warunki zatrudnienia należy dzisiaj doceniać, bo coraz więcej firm stosuje inne formy zatrudnienia. Inne to nie znaczy, że mniej korzystne finansowo. Jednak umowa o pracę to możliwość wzięcia płatnego urlopu i płaconych pełnych składek emerytalnych.

Oferty pracy w Holandii

Praca na umowę o pracę to również obowiązki i ograniczenia

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z różnymi formami zatrudnienia. Umowa o pracę ma mnóstwo zalet i korzyści. Jest przede wszystkim uregulowana prawnie a pracodawca i pracownik mają względem siebie prawa i obowiązki. No i właśnie będąc przy obowiązkach to z tych każdy etatowy pracownik musi się należycie wywiązywać. W zależności od oczekiwań pracodawcy trzeba się im podporządkować. Jeśli praca ma określone ramy czasowe to trzeba w tych godzinach być w pracy obecnym. Naszym czasem pracy zarządza pracodawca oczywiście w ramach obowiązującego prawa pracy. Bardzo często jest też tak, że praca na etacie daje jedynie ograniczone możliwości zarobkowe. Jeśli w umowie jest określona pensja to i tak zarobimy tyle co mamy w umowie. Nie ma tutaj zbyt wielkiego manewru, a w grę wchodzi jedynie premia uznaniowa. Pracownicy etatowi muszą wypełniać rzetelnie swoje obowiązki, ale po godzinach pracy nie muszą już o nich myśleć. Pracowanie na etat zawsze wiąże się z pewną szablonowością, poza którą jest naprawdę ciężko wyjść. Na pewno nie jest to dobra forma zatrudnienia dla ludzi, którzy cenią sobie pewną swobodę i brak ograniczeń zawodowych.

 Udostępnij Jak dotrzeć do Holandii?

Dla wielu ludzi praca nie jest w życiu najważniejsza, a przy etacie tak ją trzeba właśnie traktować. Na szczęście jest ciągle jeszcze wiele firm, w których praca na umowie o pracę nie jest określana w sztywnych ramach godzinowych. Wiedzą o tym przede wszystkim handlowcy. Ciągle można znaleźć pracę na etacie, w której nie liczy się czas pracy a wynik sprzedażowy. I nie ważne jest wówczas, ile godzin się pracuje, ponieważ istotne jest to jak się pracuje. Dla specjalistów od nowoczesnych technologii czeka też praca na etacie w formie zdalnej. Taką pracę można wykonywać w domu mając jednocześnie pełne prawa wynikające z umowy o pracę.

Więcej informacji https://zagranica24.pl/

Licencja: Creative Commons