Wyjezdzajac do pracy za granice musisz pamietac o kilku sprawach takich jak dokumenty, adresy placowek itp.

Data dodania: 2009-01-18

Wyświetleń: 3433

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyjeżdżając do pracy za granicą trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które wszystkim wydają się oczywiste ale mimo to jednak wielu naszych rodaków o nich zapomina. Czy to wabionych możliwościami szybkiego i wielkiego zarobku, czy też własną niecierpliwością po prostu zapominają o najważniejszych sprawach.

W tej części naszego cyklu przygotowań do wyjazdu i podjęcia pracy za granicą przedstawimy kilka spraw, o których nie wolno zapomnieć wyjeżdżają do pracy za granica.

O czym należy pamiętać?
Zanim wyjedziesz za granicę czeka Cię wiele przygotowań z tym związanych. Im większa liczbą szczegółów się zajmiesz i dopniesz na ostatni guzik tym mniej rozczarowań i trudnych sytuacji może Cię spotkać na miejscu. Zanim wyjedziesz z kraju sprawdź najpierw agencję pośrednictwa pracy, z którą wyjeżdżasz. Doświadczenia naszych forumowiczów z agncjami pośrednictwa pracy są różne ale w dużej mierze nie należą one do miłych. Dodatkowo sprawdź pracodawcę, u którego przyjdzie Ci pracować. W tym celu możesz popytać ludzi na forum czy mięli z nim kontakt lub czy słyszęli cokolwiek na jego temat. Po sprawdzeniu pracodawcy dowiedz się na i w jakich warunkach będziesz mieszkał. Wielu z polaków, którzy wyjechali narzeka właśnie na fatalne warunki mieszkaniowe.

Kolejną ważną sprawą są dokumenty. Musisz wiedzieć jakie dokumenty musisz skompletować i zabrać aby móc bezpiecznie wjechać i podjąć pracę w danym kraju.

Bliscy i rodzina
Wyjeżdżając z kraju pamiętaj o tym aby zostawić swoim bliskim jakiekolwiek namiary na siebie. Może to być numer telefonu, adres zamieszkania czy kontakt do pracodawcy. Weź ze sobą także dane do swoich bliskich tak abyś to Ty mógł się z nimi skontaktować. Dobrze by było abyś poinformował bliskich z kim wyjeżdżasz i zostawił jakieś namiary na swoich towarzyszy. Ostrożności nigdy za wiele. Pamiętaj o roamingu!

Polskie placówki zagraniczne
Dobrą radą jest posiadanie wiedzy na temat polskich placówek zagranicznych. Czy to ambasady czy konsulaty ważne, że są w stanie Ci pomóc w trudnych sytuacjach. Więc warto wiedzieć gdzie mieści się najbliższa placówka.
Dowiedz się też gdzie możesz szukać pomocy u władz lokalnych jako osoba (zakładamy każdy scenariusz) poszkodowana.

Inne przydatne rady
Dobrze jest mieć ze sobą mapę miasta lub kraju, do którego masz zamiar sie wybrać. Zawsze możesz sam spróbować się odnaleść. Jeśli masz mapkę to nie zapomnij także o słowniku i rozmówkach w danym języku. Czasami okazują się one bardzo przydatne. Jedną z rzeczy, które koniecznie musisz mieć to miejscowa waluta. Bez tego nie jesteś w stanie nawet kupić picia i jedzenia. Więc nie zapomnij o tym.

Jak widzisz sam wyjazd wiąże się z dużymi przygotowaniami ale wszystko to dla Twojego bezpieczeństwa i spokojnego snu Twoich bliskich.
Licencja: Creative Commons