Zasada wzajemności. Obdarowywanie się prezentami ma długą tradycję ze względu na jego wydźwięk prawny, moralny, religijny, ekonomiczny i jest badane zarówno przez antropologów, historyków, ekonomistów, socjologów jak i psychologów.

Data dodania: 2010-11-25

Wyświetleń: 2215

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zasada wzajemności. Obdarowywanie się prezentami ma długą tradycję ze względu na jego wydźwięk prawny, moralny, religijny, ekonomiczny i jest badane zarówno przez antropologów, historyków, ekonomistów, socjologów jak i psychologów. Niewątpliwie jest to forma komunikacji społecznej i społecznego zachowania, oparta na zasadzie wzajemności. Zasada wzajemności wykształtowała się we wczesnych społecznościach i polegała na wymianie przedmiotów lub żywności, kształtując zależności społeczne takie jak więź społeczna, zaufanie i chęć rekompensaty za podarowany przedmiot. Zmieniły się czasy i ludzie, ale zasada wzajemności jest jak najbardziej aktualna i funkcjonuje do dziś, a obdarowywanie prezentami jest najczęściej utożsamiane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Proces obdarowywania. Jak kiedyś wyglądał proces obdarowywania? Z pewnością niewiele różnił się od współczesnego. Współcześnie proces obdarowywania następuje już w momencie zakupu prezentu. Później pojawia się faza interakcji, konsumpcji a następnie komunikacji. W fazie zakupu obdarowujący musi mieć powód lub okazję do obdarowywania. Następnie zastanawia się nad pomysłem na prezent, a potem dokonuje zakupu. Często w trakcie zakupu doszukuje się sugestii u obdarowywanego lub próbuje wybadać jego potrzeby. W fazie interakcji, następuje podarowanie lub wymiana prezentu. Wywołuje to u obdarowywanego chęć zrewanżowania się w przyszłości. Obdarowujący bada zachowanie obdarowanego. Jeśli jest on zadowolony, konsumuje prezent. Jeśli nie, pojawia się decyzja o zwrocie prezentu. Im prezent bardziej zobowiązujący, tym obdarowywany czuje większą potrzebę odwzajemnienia się prezentem o podobnej wartości cenowej w przyszłości. W fazie komunikacji następuje podzielenie się informacją o prezencie lub ujawnieniem go otoczeniu.

Dwustronność podarunku. Proces obdarowywania się prezentami ma najczęściej dwustronny charakter. Obdarowujący może być zarazem obdarowywanym i odwrotnie. Może kierować się jawnymi lub ukrytymi motywami do obdarowania. Stopień zaangażowania też może być zmienny, w zależności od sytuacji i osoby, która ma prezent otrzymać. Im większa waga sytuacji, tym większe zaangażowanie przy poszukiwaniu i doborze prezentu. Badania dowodzą, że ludzie są bardziej tradycjonalistami przy doborze prezentów dla swoich bliskich z obawy przed nietrafionym kłopotliwym podarunkiem. Wybierają zatem bezpieczniejsze prezenty. Kobietom najczęściej podarowuje się złotą biżuterię, mężczyznom elektroniczne gadżety. Mniejszą presję odczuwa się przy prezentach ofiarowanych spontanicznie, większą, jeśli prezent jest prezentem obligatoryjnym. Przy obligatoryjnych jak i dobrowolnych prezentach stopień zaangażowania może być niski lub wysoki np. niski stopień zaangażowania pojawi się przy prezencie dla kolegi, wysoki dla partnerki. Z reguły wysokie zaangażowanie idzie w parze z kosztownością podarunku, tworząc tym samym zobowiązanie wobec osoby obdarowywanej.

Jeśli obdarowywana jest kobietą… Niebagatelne znaczenie ma marka produktu, opakowanie oraz jego wartość. To wszystko z reguły przekłada się w zaangażowanie wobec kobiety, więc będzie ona zwracała uwagę na sam prezent oraz formę jego zapakowania. Jeśli masz problem ze zdobyciem środków na prezent, pomyśl o prezencie wykonanym własnoręcznie. Z pewnością rozczuli to Twoją partnerkę i będzie oryginalnym podarunkiem. Jeśli jednak cenisz solidne i kosztowne przedmioty, a zdolności manualne są dla Ciebie nie lada wyzwaniem, zastanów się nad biżuterią. Trafnie dobrana jest zawsze udanym i bezpiecznym prezentem, z którego kobieta skorzysta przy wielu okazjach. Zatem wybierz prezent i piękny i praktyczny np.  perfumy. Perfumy odkreślą charakter i dodadzą szlachetności. Jeśli nie stać Cię na wymarzony prezent i potrzebujesz pilnie dodatkowych kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, rozważ szybkie i bezpieczne alternatywne źródła ich pozyskania. Skorzystaj chociażby ze sprawdzonego i zaufanego internetowego skupu złota. Unikniesz formalności, a pieniądze wpłyną na Twoje konto. Taką zaradnością możesz uszczęśliwić niejedną kobietę… : )

Licencja: Creative Commons
0 Ocena