No dobrze, wyjeżdżamy ale co teraz?
Co chciał/ła byś robić?
To jedno z podstawowych pytań jakie trzeba sobie zadać zaraz po podjęciu decyzji o wyjeździe. Wyjechać jest łatwo a wrócić bez grosza i z długami oraz urażoną ambicją jeszcze łatwiej. Dlatego świadomość tego jaki zawód chciałoby się wykonywać to podstawa.
Praca stała czy sezonowa? Fizyczna a może biurowa? Zanim podejmiesz decyzje musisz wiedzieć na co Cie stać i na czym sam się znasz. To pomoże i ułatwi Ci zawężenie kręgu ofert, na które odpowiesz. Spisz swoje dotychczasowe osiągnięcia, możliwości oraz doświadczenia. Nie porywaj się z motyką na słońce tylko rzetelnie zrób bilans własnej osoby.
Gdzie chcesz wyjechać?
Jeśli już wiesz na co Cie stać i wiesz mniej więcej jaką pracę chciałbyś wykonywać to kolejnym etapem jest wybranie kraju/regionu i miasta, do którego chcesz wyjechać.
Pamiętaj, że inny kraj to inny język, kultura i obyczaje. Koniecznie musisz dowiedzieć się jakie zasady panują w danym kraju i jego regionie. Ułatwi Ci to dostosowanie się i ułatwi obcowanie z rodowitymi mieszkańcami.
Dodatkowo musisz wiedzieć jak legalnie podjąć pracę na terenie danego kraju, jakie formalności spełnić, jakie papiery wypełnić a także jakie są zarobki, warunki pracy oraz jedna z najważniejszych rzeczy do kogo możesz się zwrócić w racie problemów, które mogą Cie tam spotkać. Dobrze mieć zawsze informacje o polskich placówkach zagranicznych. Znać ich dane teleadresowe, z których w razie problemów możesz zawsze skorzystać i skonatktować się i poprosić o pomoc.
Pamiętaj, że nawet minimalna znajomość języka może uchronić Cię przed popadnięciem w tarapaty i pozwoli dogadać się w urzędach a nawet w sklepie czy na ulicy.
Rada, która zawsze dajemy jest taka aby nie urywać kontaktu z rodziną i zawsze informować o zmianie miejsca pobytu i wykonywanej pracy.