Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej to ważna decyzja, niezależnie od tego, o jakim kraju mowa. Żeby podjąć tę decyzję, należy rozważyć wiele czynników. Oczywiście finansowe uniezależnienie się i praca na własnych warunkach to rozwiązanie bardzo korzystne, jednak trzeba pamiętać o niezbędnych formalnościach i ciążącej na danej osobie odpowiedzialności. Warto dowiedzieć się, czym jest ZZP Holandia i czy zdecydowanie się na tę opcję będzie korzystne dla każdego.

Data dodania: 2023-04-11

Wyświetleń: 482

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ZZP Holandia - wszystko co powinieneś wiedzieć

Co to jest ZPP Holandia?

ZPP Holandia to skrót od „Zelfstandige Zonder Personeel”, czyli po polsku „samozatrudnienie bez pracowników”. Już sama nazwa wskazuje, o jaki rodzaj działalności chodzi. Mowa o wykonywaniu zleceń na własną rękę i rozliczaniu się bezpośrednio z klientem. Trzeba pamiętać, że z takiej opcji mogą skorzystać jedynie wytrwałe osoby. Będą one zmuszone do wzięcia odpowiedzialności za swoje dochody oraz podejmowania trudnych decyzji. Liczy się tu świetna znajomość rynku oraz specyfiki oferowanych usług, aktualnych cen, popytu czy profili klientów. Należy zadbać o właściwe rozeznanie, dzięki któremu możliwe stanie się ustalenie, czy rozwiązanie to będzie generowało satysfakcjonujące zyski. Trzeba też pamiętać o kwestiach związanych z podatkami.

Jak otworzyć ZZP w Holandii i jakie są jej koszty?

Firma musi zostać zarejestrowana w Kamer van Koophandel (KvK), czyli Holenderskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej, a także w UWV, czyli Urzędzie do Spraw Ubezpieczeń Społecznych. Proces ten nie należy do najbardziej skomplikowanych, lecz zanim zostanie się przedsiębiorcą, trzeba będzie spełnić szereg warunków. By zostać zakwalifikowanym jako osoba pracująca na ZZP rozliczająca się z podatku dochodowego, trzeba posiadać konto firmowe pozwalające na dokonywanie rozliczeń. Należy z niego korzystać w celu ewidencjonowania i rejestrowania wszystkich wpływów oraz wydatków firmy. Kolejny wymóg to przepracowanie w ciągu roku 1225 godzin w zakresie danej działalności i wykonanie w tym okresie usługi dla minimum 3 różnych zleceniodawców. Ponadto należy prowadzić dowolną formę marketingu. Początek procesu rejestracji to elektroniczne umówienie spotkania w KvK. Potrzebne będą szczegółowe informacje na temat działalności oraz komplet dokumentów. Dane muszą być aktualne. Proces przebiega w języku niderlandzkim, dlatego osoby, które nie znają go wystarczająco dobrze, powinny zatrudnić tłumacza. Wyznaczony zostanie termin dopełnienia formalności takich jak aktywacja numeru VAT, otwarcie konta bankowego (jeśli jeszcze nie istnieje) oraz założenie polisy ubezpieczeniowej.

Koszty związane z otwarciem działalności gospodarczej w Holandii mogą różnić się od siebie w zależności od sytuacji. Skompletowanie wszystkich dokumentów to na ogół wydatek rzędu około 50 €. Rejestracja firmy i uzyskanie zaświadczeń kosztuje mniej więcej 70 €. Korzystanie z usług tłumacza to w przybliżeniu 75 € za godzinę, a ewentualne skorzystanie z usług doradców podatkowych – 100-200 € za godzinę. Do tego trzeba doliczyć koszt związany z uzyskaniem numeru VAT, czyli 150 € oraz koszt dojazdu do placówki KvK.

System podatkowy w Holandii

Podatkowe stawki ZZP w Holandii są jednakowe jak w przypadku osób, które rozliczają się na umowę. Są zależne od uzyskanego dochodu. Wyróżnia się tu dwa progi. W przypadku pierwszego z nich – do 68.507 € - podatek to 36,93%. Powyżej tej kwoty wynosi on 49,50%. Osoby przeprowadzające rozliczenie podatku w Holandii mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg. Ulga dla samodzielnego przedsiębiorcy, czyli Zelfstandigenaftrek, wynosi w 2023 roku 5.030 €. Ulga dla początkującego przedsiębiorcy to 2.123 €. Można z niej skorzystać 3 razy w ciągu pierwszych 5 lat działalności. Inne ulgi to zwolnienie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MKB – winstvrijstelling) – 14% od zysku z firmy – oraz mała ulga inwestycyjna (Kleinschaligheidsinvesteringsaftrek) dla osób, które zainwestowały w środki trwałe więcej niż 2.301 €.

Dlaczego warto wybrać ZZP?

Podjęcie decyzji o ZZP Holandia to możliwość stania się swoim własnym szefem i decydowania o swoim czasie. Niezależni profesjonaliści mogą łatwiej pozyskiwać nowe znajomości, które umożliwią im rozwój jako przedsiębiorcom. To także szansa na robienie tego, co się lubi i bycie niezależnym od innych. ZZP Holandia wiąże się też z możliwością korzystania z atrakcyjnych ulg podatkowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena