Wybór odpowiedniego stomatologa to nie lada wyzwanie. Na rynku działa wiele gabinetów świadczących takie usługi. Konkurencja jest nie mała. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby podjąć dobrą decyzję i leczyć swoje zęby u zaufanego medyka. 

Data dodania: 2023-08-07

Wyświetleń: 102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym się kierować wybierając stomatologa?

Profesjonalizm 

Przede wszystkim dobry i zaufany dentysta powinien nieustannie się rozwijać, poszerzać kompetencje. Dlatego dobrze jest sprawdzić na stronie internetowej jego gabinetu lub w samym gabinecie czy w ostatnim czasie brał udział w jakichś kursach, szkoleniach czy sympozjach. 

Ponadto ważne jest także to, aby w gabinecie stomatologicznym były zastosowane nowe technologie, które jeszcze bardziej skutecznie pozwolą leczyć zęby. Medycyna wciąż się rozwija. 

Atmosfera i poczucie bezpieczeństwa

Dla wielu osób leczenie zębów jest niezwykle stresujące i woleliby omijać gabinety stomatologiczne szerokim łukiem. Dlatego bardzo ważne podczas wyboru gabinetu jest także poczucie bezpieczeństwa. Lekarz powinien tworzyć spokojną, zaufaną atmosferę, a także powinien być otwarty. 

Dobrze jest więc zapoznać się z opiniami innych pacjentów, sprawdzić jak oni ocenią danego lekarza i ogólnie atmosferę panującą w pomieszczeniu. 

Gabinet i recepcja 

Bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę są także warunki jakie panują w danym gabinecie stomatologicznym. Pod uwagę trzeba wziąć to jak często zmieniane są rękawiczki oraz jaka jest higiena dotycząca końcówek stomatologicznych. Właściwa dezynfekcja to klucz. Jeśli lekarz nie dba o porządek w swoim gabinecie, wygląda to nie tylko nieprofesjonalnie, ale także jest niebezpieczne dla pacjentów. 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku recepcji. Powinna być ona wygodna i komfortowa. Oczekiwanie w recepcji powinno jak najbardziej zminimalizować stres. Dobrze jeśli jest urządzona w jasnych, spokojnych kolorach. Można także zostawić w niej kilka gazetek i czasopism, które umilą czas oczekiwania. 

Gabinet dentystyczny a specjalizacje 

Wybór gabinetu dentystycznego powinien być także zależny od tego jaka specjalizacja będzie porządna w danym przypadku. Do najpopularniejszych opcji należy:

  • pedodonta - lekarz zajmujący się problemami z uzębieniem, 
  • endodonta - zajmuje się kłopotami z bardziej zaawansowaną próchnicą oraz koniecznością leczenia kanałowego, 
  • periodonta - specjalizuje się w ochronie dziąseł, 
  • ortodonta - leczy wszelkie wady zgryzu, 
  • protetyk - wykonuje różne protezy i uzupełnia braki w uzębieniu. 

Koszty 

Oczywiście nie bez znaczenia są same koszty wizyty. W dzisiejszych czasach leczenie dentystyczne może kosztować naprawdę wiele. Kluczem jest jednak to, aby cena szła w parze z jakością świadczonych usług. Doświadczony dentysta powinien dobrze wycenić swoją pracę. Jeśli lecząc zęby stosuje dobrej jakości wypełnienia i narzędzia, cena usług z pewnością będzie wyższa. 

Wybór odpowiedniego stomatologa to nie taka prosta kwestia. Trzeba wziąć pod uwagę rozwój i fachowe przygotowanie lekarza, jego kompetencje, podążanie za najnowszymi, technologicznymi rozwiązaniami, a także dbałość o bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Stomatolog powinien mieć dobry kontakt z pacjentem i powinien umieć zminimalizować jego stres. Warto też sprawdzić jakie są specjalizacje danego lekarza. Aby mieć pewność, że podejmuje się właściwą decyzję, dobrze jest także zapoznać się z opiniami innych pacjentów i ich rekomendacjami. Na leczeniu nie powinno się oszczędzać, ani nie powinno się wybierać pierwszego lepszego miejsca. Warto przeanalizować dostępne oferty i wybrać tę, która pozwoli w największym komforcie, fachowo leczyć uzębienie. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena