Dermatologia to nauka wyróżniona w dziewiętnastym wieku zajmująca się rozmaitymi chorobami skóry. Skóra jest niewątpliwie największym narządem człowieka. Chroni przed czynnikami zewnętrznymi, bierze udział w termoregulacji i odpowiada za odbieranie bodźców ze środowiska tj. ból czy dotyk.
Jedną z chorób skóry jest opryszczka wargowa. Jest to choroba wirusowa, która dość często występuje. Świerzb to choroba wywołana przez pewien rodzaj roztoczy - świerzbowce, jest zakaźna a charakteryzuje się występowaniem na ciele licznych przeczosów, grudek i plam.
Kolejną chorobą skóry jest trądzik, w przeciwieństwie do poprzedniej trądzikiem nie można się zarazić przez bezpośredni kontakt fizyczny. Trądzik zwykle dotyka młodych ludzi, często choroba ta zostawia po sobie liczne ślady potrądzikowe. Ospa wietrzna jest chorobą zakaźna, wywoływaną przez wirus VZV.
Jednym z najczęściej występujących chorób skóry jest łuszczyca. Chorobowo zmieniona skóra charakteryzuje się występowaniem w jej obrębie łuszczących się miejsc. Zwykle łuszczyca nie pozostawia po sobie widocznych śladów.
Wyjątkowo groźnym schorzeniem skóry jest czerniak. To nowotwór, na który częściej zapadają kobiety. Przerzuty są wczesne a leczenie trudne. Warto również wspomnieć o liszajach. Liszaj płaski to choroba w której obserwuje się czerwone grudki którym często towarzyszy również świąd.
Aby nie mieć problemów ze skórą bardzo ważna jest profilaktyka czyli częste wizyty kontrolne u lekarza dermatologa. Szybko zdiagnozowany problem skóry daje większe szanse na całkowite wyleczenie.