Zdrowie każdej części ciała jest ważne w takim samym stopniu i posiada odrębną specjalizację w zakresie medycyny akademickiej, jak i tej niekonwencjonalnej. Tak też jest ze stopami – chorobami i dolegliwościami występującymi w tym obrębie zajmuje się podolog. Sprawdź, z jakimi konkretnie problemami możesz się do niego udać i jakie zabiegi wykonasz w jego gabinecie.

 

Data dodania: 2022-12-13

Wyświetleń: 62

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym zajmuje się podolog?

Podolog – co to za specjalista? 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że polskie prawo nie reguluje precyzyjnie uprawnień potrzebnych do wykonywania zawodu podologa. Dlatego osoba wykonująca tę profesję tak naprawdę niekoniecznie jest lekarzem, co nie oznacza, że bezzasadne jest w tym przypadku użycie określenia ,,leczy” – bowiem posiada on szeroką wiedzę i umiejętności, m.in. z dziedzin dermatologii, diabetologii czy reumatologii i z powodzeniem potrafi – no właśnie – wyleczyć wszelakie schorzenia w obrębie kończyn dolnych (stóp). Niekiedy potrzebna jest współpraca z innymi specjalistami, aby poszerzyć perspektywę i podejść bardziej holistycznie do danej jednostki chorobowej.

Profesjonalny, zaangażowany podolog nieustanie poszerza swoją wiedzę – idąc za maksymą, która mówi, że nauka nie śpi – wciąż bierze udział w szkoleniach i konferencjach poruszających zagadnienia związane z tą branżą. 

Jakie badania wykonuje podolog? Jak one przebiegają?

Po zebraniu wywiadu i wstępnej ocenie stóp, jeśli specjalista będzie potrzebował poszerzenia diagnostyki, może dodatkowo wykonać:

  • badania na podobaroskopie - obrazowa ocena kondycji stóp: pozwala określić ich wady (forma statyczna) i ocenić chód (forma dynamiczna)
  • badanie na podoskopie  - ocena stopnia wklęśnięcia i kształtu stopy (pomocne np. przy diagnozowaniu płaskostopia)
  • badanie na pantografie - ocena nacisku indukowanego przez stopę poprzez odbitkę stopy na papierze (pomocne przy dopasowywaniu odpowiedniej wkładki ortopedycznej)
  • badanie fizyczne - ręczne sprawdzenie ruchomości stawów

Jakimi schorzeniami zajmuje się podolog?

 Główne obszary chorobowe, którymi zajmuje się podolog, to:

  • Grzybica - choroba zakaźna skóry (dochodzi do niej stosunkowo łatwo w miejscach użyteczności publicznej, takich jak p. baseny). Leczenie pierwszego rzutu w tym przypadku opiera się głównie na na miejscowym stosowaniu środków grzybobójczych. Natomiast dopiero gdy takie postępowanie nie przynosi rezultatów, to potrzebna może okazać się terapia środkami doustnymi. Istnieje także opcja laserowego usuwania grzybicy. 
  • Wrastanie paznokci - sytuacja patologiczna, w której brzegi płytki paznokciowej zaczynają wrastać w otaczający ją wał paznokciowy. Takiego stanu nie należy bagatelizować, bo może prowadzić do powstania ropiejącej narośli. Im szybciej pacjent zdecyduje się na wizytę u specjalisty, tym większe będą szanse na szybkie i sprawne wyleczenie. Aby w przyszłości nie doprowadzić do podobnego problemu, pacjent dostanie od podologa rady, m.in.: zadbanie o dobrze dobrane obuwie i prawidłowe obcinanie paznokci. Stosowane są następujące terapie na drodze leczenia tego schorzenia: tamponada, klamra drutowa, klamra korygująca, klamra tytanowa lub kostka Arkady. W skrajnych przypadkach zdarza się, że konieczne staje się leczenie chirurgiczne - plastyka wałów paznokciowych.
  • Odciski, modzele, kurzajki -  modzele i odciski powstają w sytuacji, gdy zbierze się nadmiar zrogowaciałej skóry. Aby pozbyć się odcisków, podolog najpierw zmiękcza skórę specjalnym środkiem, a nastepnie ściera nadmierny naskórek specjalną frezarką podologiczną. Natomiast kurzajki związane są pośrednio z zakażenia wirusem HPV. Skuteczne i najczęściej stosowne są na nie następujące metody: krioterapia, łyżeczkowanie lub laser.   
Licencja: Creative Commons
0 Ocena