Zęby mądrości niestety nie mogą pochwalić się zbyt przychylną opinią. Większość z nas kojarzy je głównie z tym, że podczas wyżynania się, sprawiają nam ogromny ból, a także mogą powodować wiele komplikacji. Popularne ósemki wyżynają się w tym momencie, kiedy posiadamy już wszystkie trzonowe zęby i co najgorsze, mogą one prowadzić do powstawania wad zgryzu oraz skrzywień. Wobec tego wielu specjalistów zaleca, by wykonać zabieg usunięcia ósemek.

Data dodania: 2022-09-26

Wyświetleń: 318

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Usuwanie ósemek - co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Zęby mądrości - czym one dokładnie są?

Zęby mądrości to ostatnie- ósme- zęby, które wyżynają się po obu stronach szczęki- zarówno górnej jak i dolnej. Niemniej jednak zęby te nie wyżynają się w tym czasie, kiedy wszystkie inne. Pojawiają się one i rosną jako ostatnie, w momencie kiedy wszystkie inne zęby są już "na swoim miejscu". Zwykle okres wyżynania ósemek przypada na 16-20 rok życia, choć nie jest to regułą. Wiele osób doświadcza bólu i komplikacji związanych z ósemkami nawet w wieku 23 czy 25 lat. Właśnie ze względu na to, że zęby mądrości pojawiają się jako ostatnie, bardzo często w jamie ustnej brakuje na nie miejsca. To z kolei doprowadza do szeregu nieprzyjemnych objawów, jakie towarzyszą temu procesowi.

Kiedy warto się zdecydować na usunięcie zębów mądrości?

Zabieg polegający na usunięciu zębów mądrości jest tak naprawdę przeznaczony dla każdego. Wielu stomatologów nawet wskazuje, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest usunięcie ich w momencie, kiedy zaczynają się one wyżynać. Oczywiście nie każdy z nas będzie boleśnie odczuwał pojawianie się zębów mądrości. Niektórzy szczęśliwcy nawet nie wiedzą, że w ich jamie ustnej pojawiły się już wszystkie ósemki. Warto jednak zauważyć, że proces wyżynania się zębów mądrości rozpoczyna się jednego dnia i nie kończy drugiego. Może on zająć kilka tygodni, a nawet i miesięcy. Wobec tego, kiedy zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, a ból związany z rośnięciem ósemek staje się na tyle silny, że nie pozwala nam normalnie funkcjonować, wówczas warto zdecydować się na ich usunięcie. Zabieg ten jest zalecany również w momencie, kiedy wyżynanie się ósemek ma negatywny wpływ na pozostałe zęby lub doprowadza do pojawienia się stanów zapalnych i infekcji dziąseł.

Jak przebiega zabieg usunięcia ósemek?

Zabieg usunięcia zębów mądrości jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, które wykonywane są w gabinetach stomatologicznych. Ekstrakcja zębów mądrości zwykle przebiega z udziałem znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Następnie chirurg stomatologiczny wykonuje odpowiednie nacięcia dziąseł, a następnie wydobywa z nich problematyczne ósemki. Nie przeprowadza się ekstrakcji wszystkich zębów mądrości jednocześnie- najczęściej są one usuwane po kolei. Po zabiegu pacjent musi jedynie na kilka minut "przygryźć" kawałek gazy, co pomaga ograniczyć ewentualne krwawienie. Ból i obrzęk po zabiegu zwykle ustępuje w ciągu kilku dni.

Wskazania i przeciwwskazania do ekstrakcji ósemek

Za główne wskazania do przeprowadzenia zabiegu usunięcia ósemek zalicza się głównie moment, w którym ząb całkowicie zatrzymał się w dziąśle, jest objęty próchnicą lub wpływa na umiejscowienie pozostałych zębów w dziąśle. Niestety, nie każdy będzie mógł się takiemu zabiegowi poddać, gdyż do jego wykonania występuje także kilka przeciwwskazań. Zalicza się do nich:

  • szczękościsk;
  • białaczkę;
  • hemofilię;
  • anemię;
  • cukrzycę;
  • problemy z tarczycą i nadciśnieniem tętniczym;
  • skazę krotoczną;
  • choroby serca i choroby reumatyczne.

W powyższych wypadkach usunięcie zębów mądrości nie będzie możliwe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena