Kiedy w 1957 roku trafiła pierwszy raz do Polski od razu skradła nasze serca. Jej smakiem zachwycają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie od dziś wiadomo, że oprócz walorów smakowych coca cola ma jeszcze wiele zastosowań. Poniżej znajdziecie kilka zastosowań tego jakże uniwersalnego napoju.

Data dodania: 2020-04-27

Wyświetleń: 697

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coca cola – jak wykorzystać ją w domu?

Rdza
Z racji wysokiej zawartości kwasów, między innymi kwasu cytrynowego coca cola jest doskonałym odrdzewiaczem. Wystarczy na kilka minut całkowicie zanurzyć zardzewiały przedmiot w cieczy i pozostawić, aż rdza sama odpadnie. Jeśli do wyczyszczenia mamy brudną powierzchnię, należy kilkukrotnie przetrzeć ją szmatką zwilżoną napojem. A gdy ubrudzimy rdzą ulubioną bluzkę wystarczy zaprać ją w coca coli a następnie wyprać normalnie w pralce. Jest to chyba najpopularniejsze, zaraz po funkcji kulinarnej, zastosowanie tego napoju.

Srebro
Czy to sczerniały srebrny naszyjnik czy zaśniedziałe sztućce po babci – coca cola poradzi sobie z tym bez problemu. Przy okazji nada przedmiotowi niebywałego blasku. Jak w przypadku pozbywania się rdzy czyszczony przedmiot należy zanurzyć na chwilę w napoju gazowanym.

Czajnik kuchenny
Znana jest również z właściwości odkamieniających. W tym przypadku należy całkowicie wypełnić czajnik napojem i pozostawić na kilka godzin. Proces ten można też przyspieszyć gotując całość. Na koniec przecieramy wilgotną szmatką i gotowe!

Toaleta
Gdy w domu nie mamy akurat środka dezynfekującego do toalet z powodzeniem zastąpi go coca cola. Zalewamy muszlę napojem, pozostawiamy na kilka chwil a następnie bardzo dokładnie czyścimy szczotką. Na koniec nie zapomnijmy spłukać toalety po skończonym zabiegu - unikniemy w ten sposób brzydko wyglądających smug.

Garnki
Komu z nas nie zdarzyło się zapomnieć o nastawionej na gazie zupie? Wynikiem tego jest często spalony garnek. Coca cola bez problemu sobie z nim poradzi. Wystarczy wypełnić garnek cieczą i pozostawić na kilka godzin.

Fugi
Zabrudzone fugi bez problemu odświeżymy przecierając je gąbką solidnie namoczoną w coca coli.

Nieprzyjemne zapachy
Dobrze znany napój gazowany jest także doskonałym pochłaniaczem niechcianych zapachów. Możemy dodać niewielką ilość do prania lub wypełnić miseczkę i wstawić do lodówki.

Plamy
Nadaje się także do usuwania wszelkiego rodzaju plam. Zarówno z tkanin jak i z porcelany, na której pozostał osad z kawy, czy herbaty. Świetnie poradzi sobie z wyczyszczeniem luster i wszelkiego rodzaju szkła.

Ogród
Jak już wiadomo, coca cola bogata jest we wszelkiego rodzaju kwasy. Jednym z nich jest kwas fosforowy, który również stanowi składnik nawozu roślin. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako nawóz do trawy. Dzięki niej przegonimy z ogrodu ślimaki i mrówki bowiem jest to dla nich silna trucizna. Słodki zapach bez problemu zwabi szkodniki.

I nie tylko…
Poza powyższymi zastosowaniami coca cola sprawdzi się świetnie np. jako przepychacz do rur. Gdy jesteśmy w podróży nudności i biegunkę złagodzimy właśnie wygazowanym napojem. Co prawda napój ten nie jest zbyt zdrowy dla naszego organizmu, ale z pewnością sprawdzi się świetnie w awaryjnych sytuacjach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena