Okresowe problemy z dostępem do dobrej jakości ekogroszku, zmienna relacja cen zakupu między ekogroszkiem i pelletem oraz wzrastająca świadomość ekologiczna powoduje, że duża część użytkowników kotłów retortowych na ekogroszek zastanawia się czy w kotle na ekogroszek można spalać pelety?

Data dodania: 2010-10-17

Wyświetleń: 8630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najlepiej sięgnąć do instrukcji obsługi kotła i sprawdzić czy kocioł przystosowany jest do spalania pelletu oprócz ekogroszku. Jeżeli palnik retortowy kotła posiada dysze powietrza wtórnego to proces spalania pelletu będzie prawidłowy. Ale to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa obsługi kotła, kocioł powinien być wyposażony w funkcję podwójnego "strażaka". Sterownik kotła powinien posiadać funkcję "strażaka" zapewniającą wypchnięcie cofającego się żaru z rury podajnika. Drugim wymogiem bezpieczeństwa jest zamontowanie zaworu bezpieczeństwa na rurze podajnika połączonego ze zbiornikiem z wodą. W przypadku wzrostu temperatury rury podajnika spowodowanej cofaniem się żaru,  zawór termostatyczny zapewni jego zalanie.

Jeżeli sterownik kotła nie posiada funkcji zapewniającej wypychania cofającego się żaru z rury podajnika to można zwrócić się do producenta sterownika z zapytaniem, czy posiada nowszą wersję oprogramowania zabezpieczającą kocioł przed cofnięciem się żaru do podajnika. Jeżeli jest już dostępne oprogramowanie z funkcją "strażaka" to można uaktualnić oprogramowanie bez wymiany sterownika kotła. Natomiast brak na wyposażeniu kotła zaworu bezpieczeństwa ze zbiornikiem na wodę to najmniejszy problem, można go dokupić i zainstalować. 

Po spełnieniu powyższych warunków kocioł na ekogroszek może służyć do spalania pelletu. Spalanie pelletu zamiast ekogroszku zapewnia czystość w kotłowni. Po spaleniu jednej tony peletu pozostaje tylko wiaderko popiołu, który możemy wykorzystać w przydomowym ogrodzie, jako ekologiczny nawóz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena