Dlaczego zakup suchego ekogroszku jesienią i zimą graniczy z cudem i klienci poszukujący suchego oraz dobrego jakościowo ekogroszku "skazani" są do kupna mokrego opału?

Data dodania: 2010-08-05

Wyświetleń: 3749

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Proces produkcji ekogroszku odbywa się w oparciu o "mokrą" technologię. Węgiel po pokruszeniu do odpowiedniej frakcji jest poddawany uszlachetnianiu i płukaniu. Ekogroszek z płuczki trafia na hałdę mokry. W sezonie letnim po przeschnięciu jest suchy. W okresie jesiennym i zimowym węgiel składowany "pod chmurką" nie ma możliwości wyschnięcia. Przy gwałtownie wzrastającym popycie jesienią często sprzedawany jest mokry, wprost z płuczki.

Producenci kotłów retortowych zalecają stosowanie suchego ekogroszku o wysokiej kaloryczności, niskiej spiekalności i znikomej zawartości siarki. Suchy ekogroszek zapobiega korozji zasobnika i podajnika ślimakowego kotła. Mokry ekogroszek o wysokiej zawartości siarki powoduje przyspieszoną korozję kotła. Wysoka kaloryczność ekogroszku zapewnia osiągnięcie mocy nominalnej kotła. Niska spiekalność ekogroszku to brak spieków i szlaki na palniku retortowym. Ciepło spalania mokrego opału zużywane jest do jego suszenia. Zasyp kotła mokrym ekogroszkiem obniża jego sprawność i powoduje szybką korozję kotła.

Najlepszym rozwiązaniem problemu "mokrego" ekogroszku jest jego zakup w okresie letnim. Przezorny klient kupując ekogroszek latem może dużo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu. Latem ekogroszek zawsze jest tańszy niż w okresie wzmożonych jesienno-zimowych zakupów. Zasypując kocioł suchym ekogroszkiem spalimy jego mniejszą ilość. Dodatkowym efektem spalania suchego ekogroszku jest wydłużenie żywotności kotła, suchy ekogroszek opóźnia jego korozję. Kupując ekogroszek latem można dużo zaoszczędzić na zakupie suchego opału.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena