Kaloryczność ekogroszku słusznie jest podstawowym parametrem, który ocenia się przy zakupie, natomiast trzeba mieć świadomość, że w istocie nie powinno się to sprowadzać do porównania wartości podanych przez producenta z założeniem, że im większa kaloryczność, tym lepiej.

Data dodania: 2022-07-01

Wyświetleń: 223

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kaloryczność ekogroszku – czy na pewno im wyższa, tym lepiej?

Kaloryczność

Dobry ekogroszek w workach jest zwykle tym droższy, im wyższa jest jego wartość kaloryczna. Jednocześnie np. na stronie: https://energobielsk.pl/kategoria-produktu/ekogroszek/ można znaleźć produkty, które przy porównywanej kaloryczności różnią się niemal dwukrotnie zawartością popiołu i znacząco pod względem wilgotności. Będzie to przekładało się na faktyczny uzysk energetyczny procesu spalania, tym samym niwelując pozorne oszczędności, które miałyby pojawiać się dzięki teoretycznej kaloryczności.

Ekogroszek workowany Popularny o kaloryczności 24-26 MJ/kg jest około 5% tańszy od Ekogroszku Ekstra Premium +, a ten ostatni ma wartość kaloryczną przekraczającą 27 MJ/kg. Wybór między nimi nie powinien jednak sprowadzać się wyłącznie do prostej analizy matematycznej.

Czy opłaca się wybrać groszek o niższej kaloryczności?

Do ogrzewania domu w sezonie zimowym z oczywistych powodów najlepszy prawie zawsze będzie ekogroszek o maksymalnej kaloryczności. Takie paliwo będzie najwydajniejsze, zwykle też będzie to produkt generujący mniejszą ilość popiołu i innych zanieczyszczeń. W okresie największych chłodów będzie to po prostu oszczędne rozwiązanie.

W porze przejściowej jednak wielu odbiorców decyduje się na ekogroszek workowany wysokiej klasy, lecz o niższej kaloryczności. Wynika to z prostego faktu, że nie ma potrzeby uzyskiwania tak dużej ilości energii. Zastosowanie najbardziej kalorycznego groszku mogłoby utrudnić utrzymanie w optymalnym przedziale parametrów roboczych kotła. 

Także latem do CWU wykorzystuje się często ekogroszek o niższej kaloryczności. Dzięki temu, że generuje on mniej ciepła, można prawidłowo eksploatować kocioł, nie ryzykując jego przedwczesnego zużycia, a jednocześnie nie wytwarzając energii cieplnej w nadmiarze.

Nie tylko wartość obliczona

Kaloryczność ekogroszku podana przez producenta to wartość teoretycznie możliwa do osiągnięcia – nie zawsze w praktyce paliwo będzie równie wysoko kaloryczne. Kluczem do uzyskania maksymalnej ilości energii w kotle na ekogroszek, jest ustalenie prawidłowych parametrów pracy. Ilość dodanego paliwa, odstępy między zasypaniami, prędkość dmuchawy – wszystko to może sprawiać, że groszek nie przejdzie całego cyklu spalania, więc pewna ilość energii pozostanie niewykorzystana.

O ile kotły można w większości ustawić tak, aby pracowały wydajnie zarówno na ekogroszku niskokalorycznym, jak i wysokokalorycznym, o tyle należy pamiętać, że najprawdopodobniej zmiana kaloryczności paliwa będzie wymagała również zmiany ustawień roboczych, aby możliwe było osiągnięcie uzysku podanego przez producenta.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena