W poprzednich latach węgiel ekogroszek znacząco taniał po zakończeniu sezonu grzewczego. Ale od ubiegłego roku to przeszłość! Stabilizacja cen wysokiej jakości ekogroszku w ostatnich dwóch latach pomimo zalewu polskiego rynku tanim importowanym, ale złej jakości ekogroszku dobiega końca.

Data dodania: 2010-07-31

Wyświetleń: 3928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do 2008 roku po zakończeniu sezonu grzewczego węgiel ekogroszek znacząco taniał. Dzisiaj to przeszłość!

Od 2009 roku w sezonie wiosennym można zaobserwować nieznaczne, wręcz symboliczne obniżki cen ekogroszku. Wysoka cena ekogroszku po zakończeniu sezonu grzewczego w okresie wiosennym związana jest ze stale wzrastającym popytem na dobrej jakości ekogroszek. Sezon sprzedaży ekogroszku trwa przez cały rok. Wiosną maleje popyt na rynku detalicznym, jednak w tym momencie dystrybutorzy ekogroszku zaczynają uzupełniać stany swoich zapasów przed następnym sezonem zimowym co generuje dla przemysłu górniczego stały popyt. Stały popyt to stała cena ekogroszku. Najlepszym okresem na zakup ekogroszku zawsze jest okres wiosenno-letni ze względu na jego cenę i wilgotność. Technologia produkcji, uszlachetniania i wzbogacania ekogroszku jest "mokra". Ekogroszek po "mokrym" procesie technologicznym składowany jest na hałdzie. W okresie wiosenno-letnim ma możliwość wyschnąć. I wtedy należy kupić ekogroszek. Wiosną i latem jest zawsze tańszy niż jesienią i w zimie. Gwałtownie wzrastający popyt na ekogroszek we wrześniu i październiku wpływa na wzrost jego ceny. W zależności od pogody mogą być już problemy z nabyciem suchego ekogroszu.

W 2010 roku w sezonie grzewczym mogą wystąpić problemy z zakupem dobrej jakości ekogroszku. W dwóch kopalniach wydobywających wysokiej jakości ekogroszek skończyły się jego pokłady. Popytowi na dobry ekogroszek nie mogą podołać pozostałe kopalnie. A odpowiedniej jakości ekogroszek wydobywany był tylko w kilku kopalniach w Polsce. W 2010 roku można spodziewać się znaczących braków dobrego ekogroszku co może spowodować wzrost jego ceny. Marną pociechą dla użytkowników kotłów retortowych będzie informacja, że ekogroszku nie powinno zabraknąć. Braki dobrego ekogroszku uzupełni jego import, niestety złej jakości. W tym roku należy kupić ekogroszek jak najszybciej. Już teraz  odczuwamy wzmożony popyt na dobrej jakości ekogroszek. W tym roku sezon na zakup ekogroszku rozpoczął się w lipcu zamiast we wrześniu co spowodowane jest świadomością klientów o występujących problemach z wydobyciem i zakupem dobrego jakościowo ekogroszku.

W sytuacji narastających problemów z zakupem odpowiedniej jakości ekogroszku istnieje alternatywa kupna opału przyszłości - pelletu. Już w tej chwili wielu użytkowników kotłów na ekogroszek używa pelletu zamiennie lub jako dodatek do ekogroszku. W najbliższych latach zapotrzebowanie na pellet będzie gwałtownie rosnąć. Świadomość ekologiczna, walory użytkowe pelletu i problemy z dostępem do dobrej jakości ekogroszku mogą przyspieszyć tą tendencję. Koszty ogrzewania domu pelletem mogą być nieznacznie wyższe niż przy stosowaniu ekogroszku.  Dobrą inwestycją na przyszłośc  będzie zakup kotła spalającego ekogroszek i pellet. W zależności od sytuacji rynkowej można ogrzewać dom ekogroszkiem lub pelletem. Kocioł na ekogroszek i pellet to rozsądny wybór.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena