Niestety, z reguły trudno w Polsce o zmianę przyzwyczajeń i nie inaczej ma się to z rodzajem używanego opału.
Czym tak naprawdę jest pellet?
Jest to słowo pochodzące z języka angielskiego, a oznaczające po prostu granulkę. Zastosowanie tego słowa do określenia opału odnosi się oczywiście do jego konsystencji. Pellet to materiał w postaci granulatu, który jest tworzony z różnego rodzaju odpadów drzewnych - zrębków, trocin i wiórek. Wszystkie one zostają sprasowane pod bardzo wysokim ciśnieniem. Najczęściej mają postać kulek bądź walców o wielkości kilku centymetrów, co sprawia, że są niezwykle łatwe do przechowywania i dozowania.
Pellet jest materiałem, który w przeciwieństwie do tradycyjnego opału, prawie nie brudzi pieców - pozostawia bardzo mało popiołu, choć jego wartość opałowa jest porównywalna do innych metod.
Piece i kotły na pellet
Palenie w piecu na pellet (Poznań) jest niezwykle prostym przedsięwzięciem, z którym każdy sobie poradzi bez najmniejszych problemów - działa on zazwyczaj prawie bezobsługowo. Świetną opcją są piece ze specjalnym podajnikiem, które można zostawić bez opieki nawet na tydzień, w zależności od danej pojemności. Automatyzacja pieców sprawia również, że nie ma potrzeby ręcznego podpalania, gdyż odpowiadają za to specjalne grzałki rozpalające pellet samoczynnie.
Zależnie od użytkownika, producenci oferują wiele rozwiązań w piecach na pellet - poniżej kilka najważniejszych i związane z zakupem porady.
- • Samooczyszczające się palniki -
- są świetnym atrybutem każdego z kotłów, gdyż sprawiają, że palenie jest bardzo efektywne i ekonomiczne.
- • Automatyczna zapalarka -
- wspomniana już powyżej, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
- • Sterowanie przez WiFi/GSM -
- jest to opcja pomocna, choć dodatkowa - pomaga w zdalnej kontroli nad kotłem.
- • Coroczna kontrola -
- aby mieć pewność, że wszystko działa jak najefektywniej, warto przeprowadzać kontrolę średnio raz na rok.
- • Wielofunkcyjne piece -
- klient często nie ma pewności, czym będzie palił, stąd producenci sprawiają, że dany kotły na pellet działają często również na ekogroszek.
- • Podajniki -
- jedna z najważniejszych funkcji, która daje możliwość zwiększenia automatyzacji całego procesu palenia.
- • Moc -
- nie ma sensu przesadzać z mocą pieca. Warto dobrać ją odpowiednio do wielkości i planu domu.
Piece na pellet - obsługa
Jak już zostało wspomniane, piece te potrafią być niezwykle proste w obsłudze. Kotły te najczęściej posiadają nieruchomy ruszt, a paliwo jest zsypywane wtedy od góry z wykorzystaniem podajnika pneumatycznego, bądź ślimakowego. Aby wiedzieć dokładnie, jak szybko pracuje podajnik, aby dostarczyć odpowiedniego ciepła, warto zastosować się do kilku prostych kroków. Na początku trzeba przygotować pojemnik na pellet i uruchomić podajnik na 10 minut. Następnie należy zważyć granulat i pomnożyć wynik razy 6, co da nam, po odjęciu wagi naczynia, godzinną wydajność podajnika. Dzięki temu będziemy mogli dostosować ilość pelletu do czasu, w którym zostawimy piec bez opieki. Oczywiście dla osób, które nie mają czasu, cierpliwości i doświadczenia, większość nowoczesnych kotłów sama dostosuje i wskaże ilość granulatu, którą należy umieścić.
Sam pellet jest inwestycją dość tanią, nawet jeśli kupuje się opały najwyższej jakości, których dostarczają między innymi Materiały Budowlane Wesołek. Jednak jeśli chodzi o same piece do pelletu, szczególnie te z podajnikami i innymi udogodnieniami, sprawa przedstawia się inaczej. Są one dużo droższe od kotłów na węgiel kamienny. Na szczęście ta inwestycja bardzo szybko się zwraca z racji bardzo taniego opału. Jeśli więc zależy nam na dbaniu o środowisko, które również opłaci się w dłuższym rozrachunku, piece na pellet są świetnym rozwiązaniem.