Odpowiednio dobrane osłony okienne zapewniają domownikom prywatność, zapobiegają przedostawaniu się przez okna nadmiaru światła do pomieszczeń, a także – zdobią pokoje. Czym się kierować przy ich wyborze?

Data dodania: 2020-03-04

Wyświetleń: 249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W jaki sposób dobrać osłony okienne?

Dobór osłon okiennych

Pośród bogatej oferty osłon okiennych można wymienić klasyczne rolety tekstylne czy materiałowe, rolety dzień – noc, rolety plisowane, żaluzje oraz rolety zewnętrzne. Każde z tych rozwiązań ma pewne zalety i sprawdzi się w nieco innych sytuacjach - to, jaki rodzaj osłon będzie dobrym wyborem, jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:

Przeznaczenie pomieszczenia

Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę i rolety okienne należy dobrać z jej uwzględnieniem. W zależności od tego, w jakich celach użytkowane jest pomieszczenie, wymagania wobec osłon okiennych mogą być inne. Na przykład w przypadku sypialni bardzo ważne będzie całkowite zaciemnienie: zwłaszcza jeżeli okna wychodzą na wschód - i latem światło może budzić śpiących albo na zachód - by roleta dobrze chroniła wnętrze przed wieczornym nagrzewaniem się wnętrz. Dobrze sprawdzą się  w tym przypadku rolety zewnętrze albo rolety tekstylne z podgumowanym materiałem, ściśle przylegające do szyby  dzięki zastosowaniu prowadnic. Do łazienki lepiej wybrać osłony, na których nie będzie osiadała wilgoć, z kolei do pokoju dziecinnego – takie, których wygląd spodoba się dziecku.

Ochrona prywatności domowników

Zdarza się, zwłaszcza w blokach, że okna parterowe wychodzą na ulicę czy chodnik i przechodnie mogą przez nie czas swobodnie widzieć, co dzieje się w mieszkaniu. W takiej sytuacji trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ochroną prywatności, a umożliwieniem dostępu słonecznego światła do pomieszczeń w ciągu dnia. Rozwiązaniem mogą być rolety typu dzień noc albo żaluzje. Pozwalają one przysłonić okno tak, by trudniej było zajrzeć do pomieszczenia z zewnątrz, jednocześnie jednak  przepuszczając pewną ilość światła.

Wystrój pomieszczeń

Rolety, a przynajmniej rolety wewnętrzne, powinny pod względem estetycznym pasować do wystroju pomieszczenia. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedni dobór kolorystyki, chociaż istotny może być też materiał (np. istnieją rolety z tkanin bambusowych czy z impregnowanego papieru, które mogą dobrze pasować na przykład do rustykalnej kuchni czy aranżacji inspirowanych japońskimi motywami). Obecnie  w urządzaniu pomieszczeń można zauważyć tendencje do trzymania się barw dość jednolitych, stonowanych, czasem wzbogaconych jednym bardziej zdecydowanym, kolorystycznym akcentem np. fioletem czy czerwienią. Kolor rolet warto więc dobrać do planowanej barwy ścian, mebli i dodatków. Jeżeli w momencie dokonywania zakupu rolet nie jesteśmy pewni, w jaki sposób urządzimy wnętrza – najlepiej zdecydować się na barwy neutralne (np. szarość). Z kolei w przypadku rolet zewnętrznych – dobrze, aby estetycznie pasowały do fasady budynku. Ich kolor można więc dobrać np. do barwy elewacji, koloru drzwi czy elementów takich jak dach albo wykończenie balkonów.

Rolety zewnętrzne – termoizolacja i ochrona

Wybierając rolety warto wziąć pod uwagę także to, że osłony okienne mogą pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury w budynku. Latem – opuszczone w godzinach największego nasłonecznienia spowolnią nagrzewanie się pomieszczeń. Zimą – pozwalają ograniczyć straty ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Szczególnie dobre właściwości termoizolacyjne wykazują rolety zewnętrzne. To dobry wybór dla osób, które chcą poprawić bilans energetyczny budynku. Przy okazji – takie rolety warto zamontować w oknach parterowych, utrudniają bowiem dokonanie włamania. Dodatkowo, opuszczone rolety zewnętrzne izolują także dźwięki - dzięki czemu sprawdzają się świetnie, jeżeli mieszkanie czy dom  położone są w hałaśliwej okolicy.

Dobrze dobrane osłony okienne nie tylko zwiększają domowy komfort, ale także mogą elementem ozdobnym budynku.

Artykuł powstał we współpracy z DAKO, producentem wysokiej jakości okien, rolet, drzwi i bram garażowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona