Rolety zewnętrzne coraz częściej wypierają tradycyjne okienne rolety wewnętrzne. Trudno się temu dziwić, gdyż posiadają wiele zalet, których nie mają te drugie. Rodzaje rolet zewnętrznych obejmują rolety nadstawne, podtynkowe i adaptacyjne. Który typ najlepiej jest wybrać?

Data dodania: 2024-04-26

Wyświetleń: 160

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Typy rolet zewnętrznych - którą wybrać do nowego domu?

Zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne to systemy okienne umieszczone na zewnątrz budynku, najczęściej na ramach okiennych lub fasadzie. Posiadają liczne zalety, takie jak kontrola ilości światła wpadającego do pomieszczenia, możliwość regulacji i zredukowania odblasków na ekranach telewizorów, kontrola poziomu oświetlenia oraz skuteczna ochrona przed nadmiernym ciepłem latem i chłodem zimą. Ponadto, pełnią funkcję zabezpieczenia przed włamaniem i zachowują prywatność pomieszczeń. Wysokiej jakości rolety zewnętrzne mogą również zmniejszać hałas z zewnątrz.

Typy rolet zewnętrznych

Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, z których każdy posiada swoje specyficzne cechy i zastosowania. Do najpopularniejszych typów zalicza się trzy – rolety zewnętrzne nadstawne, rolety zewnętrzne podtynkowe oraz rolety zewnętrzne adaptacyjne.

Rolety zewnętrzne nadstawne

Rolety nadstawne to rodzaj rolet zewnętrznych, które są zamontowane na górnej części ramy okiennej. Są one integralną częścią struktury okna. Ich instalacja może odbywać się tylko w trakcie budowy budynku lub podczas wymiany stolarki okiennej, dlatego wybór rolet nadstawnych musi być dokonany na etapie planowania architektonicznego. Dodatkowo, przy montażu tego typu rolet konieczna jest ingerencja w izolację termiczną budynku. Niemniej jednak, zalety rolet nadstawnych obejmują fakt, że ich skrzynie są umieszczone wewnątrz konstrukcji budynku, co nie wpływa negatywnie na wygląd elewacji - są ukryte nad oknem i niewidoczne z zewnątrz. Ponadto, wszelkie naprawy i konserwacje można przeprowadzić z wnętrza budynku, eliminując konieczność uszkadzania ścian.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety podtynkowe są montowane wewnątrz ściany budynku, co sprawia, że stają się niewidoczne, gdy są zrolowane. Ich instalacja może odbywać się zarówno podczas budowy, jak i w trakcie izolacji elewacji. Jednym z aspektów uznawanych za wadę rolet podtynkowych jest trudność w konserwacji. W przypadku awarii rolety podtynkowej, dostęp do niej może być utrudniony, co komplikuje proces naprawy. Niemniej jednak, zalety tego rodzaju rolet obejmują całkowite ukrycie mechanizmu wewnątrz struktury ściany, co przyczynia się do nowoczesnego wyglądu okien. Dodatkowo, korzyścią jest brak konieczności ingerencji w warstwę izolacyjną, co minimalizuje utratę ciepła.

Rolety zewnętrzne adaptacyjne

Rolety adaptacyjne montuje się na elewacji budynku lub w ościeżnicy. W odróżnieniu od omawianych wcześniej rodzajów rolet, skrzynie tych rolet nie są umieszczone w ścianach ani w ramie okiennej, co umożliwia instalację rolet na ukończonych już budynkach. Jedną z wad rolet adaptacyjnych jest ich mniejsza skuteczność w zakresie ochrony przed włamaniem do pomieszczenia w porównaniu do rolet zewnętrznych nadstawnych oraz podtynkowych. Z drugiej strony, jako zaletę można wskazać prosty i szybki montaż, który nie narusza ciągłości muru ani izolacji termicznej. To sprawia, że rolety adaptacyjne są łatwe w konserwacji i mogą być stosunkowo łatwo poddawane naprawom.

Jaki rodzaj rolet zewnętrznych wybrać?

Każdy rodzaj rolet zewnętrznych ma swoje cechy, w tym zalety i wady. Przykładowo - rolety nadstawne nie wpływają na wygląd elewacji, ale wymagają decyzji na etapie projektowania, rolety podtynkowe są niewidoczne, ale konserwacja może być trudniejsza, natomiast rolety adaptacyjne są łatwe w montażu, ale są mniej skuteczne w ochronie przed włamaniem. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji estetycznych i warunków budynku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto zdecydować się na rozmowę z firmą wyspecjalizowaną w tej dziedzinie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena