Większość z nas nigdy nie dorobi się majątku pokroju Billa Gatesa – nie jest to smutną prawdą, ale najzwyklejszym faktem. Czy to oznacza, że nasz dorobek jest mniej ważny, niż majątki milionerów? Ależ nie! My tak samo musimy chronić nasze dobra, stąd kilka słów o tym, czym są ubezpieczenia majątkowe.

Data dodania: 2011-07-13

Wyświetleń: 1826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

ubezpieczenia_majatkoweO ubezpieczeniach majątkowych słów kilka

Na początku warto zastanowić się, co stanowi nasz majątek. To ważne, ponieważ szybko okaże się, że ubezpieczenia majątkowe są bardzo bliskie innym polisom, dzięki których chronimy np. nasze domy, mieszkania czy samochody. Wszak do dorobku życia większości ludzi wlicza się właśnie posiadane nieruchomości (dom, mieszkanie, lokal, działka) oraz różnego typu ruchomości (samochód). Warto też wiedzieć, że ubezpieczenia majątkowe to bardzo pojemna dziedzina – wyróżnia się je, ponieważ oddzielnie rozpatruje się ubezpieczenia osobowe. Czyli na wstępnie określamy jasno – mamy 2 główne typy polis: majątkowe (ubezpieczenie mienia) oraz osobowe.

Zakres ubezpieczenia majątkowego

My dziś zajmiemy się ubezpieczeniami majątkowymi. W ich skład wchodzi jednak nie tylko mienie, ale i odpowiedzialność cywilna – to ważne, ponieważ dzięki temu chronimy nie tylko nasz dorobek, ale i odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim. Nabywając polisę majątkową, możemy ubezpieczyć np. nieruchomości (domy, hale, mieszkania, garaże, magazyny), sprzęt rolniczy, maszyny fabryczne, płody rolne, dzieła sztuki, rowery, pojazdy mechaniczne, zwierzęta hodowlane, zwierzęta domowe, biżuterię, papiery wartościowe, zbiory numizmatyczne, łodzie, pieniądze, karty kredytowe, surowce, materiały itd. Zazwyczaj mienie ubezpiecza się od najpopularniejszych ryzyk – ognia, wody, wiatru, kradzieży, zniszczenia. Niektóre (np. zwierzęta) dodatkowo ubezpiecza się na wypadek uboju z konieczności czy padnięcia.

W skład ubezpieczeń majątkowych wchodzi też OC. Niektóre zawody wymagają obowiązkowego OC np. architekt, inżynier budowlany, rzeczoznawca, detektyw itp. Są to zawody wysokiego ryzyka i często polisa OC przydaje się podczas pracy. Warto jednak wiedzieć, że każdy może ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej – zdarza się przecież, że nieumyślnie wyrządzimy komuś krzywdę i musimy zapłacić odszkodowanie – jeśli chroni nas polisa, zadośćuczynienie wypłaci ubezpieczyciel. OC często wykupują też lekarza, weterynarze, opiekunowie na koloniach, organizatorzy wyjazdów, opiekunki itp.

Reasumując – każdy z nas posiada majątek, który warto chronić. Nie sposób przewidzieć, co nas spotka, dlatego rozsądek podpowiada, aby ubezpieczyć swoje mienie. Koszty nie są wysokie a pozwalają spać spokojnie – zapewnij więc sobie i bliskim zdrowy sen, nabywając stosowne ubezpieczenia majątkowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena