Transport jest tym, co pozwala człowiekowi się rozwijać. To dzięki niemu możliwe jest przemieszczanie się ludzi i towarów na duże odległości. Jak transport rozwijał się przez lata?

Data dodania: 2017-08-01

Wyświetleń: 1382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Krótka historia transportu

Na początku ludzie przemieszczali się i transportowali towary przy pomocy własnych mięśnie. Był to jeden z najmniej efektywnych sposobów i zdecydowanie najwolniejszy. Kiedy jednak ludziom udało się oswoić zwierzęta takie jak konie, muły czy osły, mogły one zostać wykorzystane do transportu, który wszedł na dużo wyższy poziom. Niedługo potem po wynalezieniu koła powstały pierwsze wozy i rydwany, które pozwoliły na dużo szybszy i łatwiejszy transport zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Obok transportu lądowego przy wykorzystaniu pierwszych wozów i zwierząt, zaczął rozwijać się również transport wodny. Ludzie budowali pierwsze łodzie, którymi mogli przeprawiać się przez wodne akweny, łowić ryby i transportować ładunki. Proste tratwy i łodzie szybko zaczęły być przekształcane w wielki statki i okręty, które były wykorzystywane nie tylko do transportu, ale również do działań wojennych oraz do eksploracji nowych lądów.

Dopiero kilkaset lat później nastąpiła rewolucja transportowa. Pierwsze samochody z napędem spalinowym oraz pierwsze samoloty, wyniosły transport na zupełnie inny nieznany dotąd poziom. Dzięki samochodom i samolotom, ludzie i towary mogły być transportowane z niespotykaną dotąd szybkością nawet na bardzo duże odległości. Znacząco wpłynęło to na dalszy rozwój cywilizacji oraz na dostępność towarów. Obecnie bowiem jesteśmy w stanie transportować niemal wszystko.

Transport ciężki
To właśnie duże i wytrzymałe samochody ciężarowe, odpowiadają w przypadku transportu lądowego za to, że jesteśmy w stanie przemieścić nawet największe i najcięższe ładunki. Transport ciężki nazywany również specjalistycznym lub ponadgabarytowym umożliwia transportowanie ładunków, których waga sięga nawet kilkudziesięciu ton. Można nim transportować m.in. maszyny budowlane, maszyny rolnicze, maszyny przemysłowe, części konstrukcyjne budynków, sprzęt wojskowy oraz wiele innych ładunków o niestandardowych wymiarach i wadze.

Jak będzie wyglądał transport przyszłości?
Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, na pewno będzie szybszy i bardziej ekonomiczny, jednak póki co ciężko wyobrazić sobie odejście od środków transportu, jakie znamy. W najbliższej przyszłości nadal będziemy poruszać się samochodami, z tym że prawdopodobnie będą to samochody elektryczne. Podobnie na wodach i w powietrzu pojazdy będą bardziej rozwinięte, ale zasadniczo podobne do tych, które znamy teraz, Dopiero za kilkadziesiąt lub nawet za kil set lat może nastąpić kolejna rewolucja w transporcie. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena